Wodociągi Warszawskie są już 1/3 samowystarczalne energetycznie m.in. dzięki wykorzystaniu energii z biogazu i instalacji fotowoltaicznej. Jednak miejska spółka dalej szuka zielonych źródeł energii. Teraz w porozumieniu z Veolią będzie odzyskiwać ciepło z nieoczyszczonych ścieków.
Ciepło ze ścieków
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podpisało z Veolia Energia Warszawa S.A umowę na pilotaż odzysku ciepła ze ścieków nieoczyszczonych, co pozwoli na pozyskanie ciepła z sieci kanalizacyjnej i wykorzystanie go do zasilania miejskiej sieci.
To kolejny projekt stołecznych wodociągów oparty na modelu GOZ i zielonej energii. W swoim zakładzie „Czajka” miejska spółka wykorzystuje turbinę parową, a także pozyskuje energię ze spalania biogazu oraz z instalacji fotowoltaicznej. W 2023 roku wyprodukowała 60 tys. MWh energii, co pozwala jej na pokrycie 1/3 własnego zapotrzebowania.
Tanie ciepło ze ścieków i biogazu dla Słupska
– Nie chcemy tracić żadnego zasobu, który daje nam natura, zaś odzysk ciepła ze ścieków jest następnym krokiem na ścieżce innowacyjnych działań, którym przyświeca m.in. troska o środowisko – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich.
Porozumienie z Veolią jest kolejnym krokiem MPEWiK w kierunku poszukiwania zielonych źródeł energii. W celu realizacji projektu Wodociągi Warszawskie umożliwią Veolii dostęp do Stacji Pomp Kanałowych „Nowodwory” oraz nośnika ciepła odpadowego w postaci ścieków.
Korzyści dla środowiska i mieszkańców
Zaangażowane w projekt spółki wierzą, że zawarta współpraca przyniesie korzyści nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale także, poprzez zwiększenie szans na osiągnięcie neutralności energetycznej, dla środowiska. Jak deklaruje Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A., odzysk ciepła ze ścieków jest początkiem transformacji warszawskiej sieci ciepłowniczej.
– Wierzymy, że przyszłość Warszawy to miasto tętniące energią odnawialną. Projekt odzysku ciepła ze ścieków to symbol naszych ambicji do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają nam zostawić mniejszy ślad węglowy i lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dążymy do stworzenia miasta, które ogrzewa się dzięki innowacjom i naturze, a nie kosztem jej zasobów – podsumował prezes.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Newsletter
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE