Dziś NFOŚiGW ogłosił, że konieczne jest zreformowanie programu Czyste Powietrze. Nie sprecyzowano, jak długo potrwają prace nad zmianami, jednak jest wiadome, że składanie nowych wniosków będzie niemożliwe przez pewien czas.

Reklama

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej deklaruje, że wnioski, które już złożono będą rozpatrzone. Program zostanie w pełni przywrócony w nowej formie.

Na razie bez nowych wniosków

Termomodernizacja pozwala zmniejszyć ilośc wykorzystywanych paliw do ogrzewania domów, czyli poprawia efektywność energetyczną budynków oraz obniża wydatki. W Polsce nadal wiele budynków czeka na docieplenie i dotąd można było pozyskać na ten cel wsparcie finansowe ze strony państwa. Jednak teraz program Czyste Powietrze, który wspomagał termomodernizację i wymianę źródeł grzewczych, zostanie tymczasowo wstrzymany.

To oznacza także spowolnienie w zakresie ograniczania smogu.


Czytaj też: Gminy pod presją recyklingu. Będą kary


– Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale też musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narazić ich na konieczność zwrotu dotacji. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani efektywnie wydawać publiczne pieniądze – przekazuje w komunikacie NFOŚiGW.

Przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego skrytykował to działanie podjęte ze strony rządu.

– To bulwersujące, że po roku od objęcia władzy jedynym pomysłem rządu na zatory płatnicze, piętrzącą się biurokrację, fatalną i przedłużającą się obsługę beneficjentów jest zatrzymanie tego ważnego programu termomodernizacji domów i walki ze smogiem – napisał na swoim LinkedIn Andrzej Guła, lider PAS.

W swojej wypowiedzi przypomniał także, że działanie na rzecz poprawy jakości powietrza były elementem umowy koalicyjnej z 15 listopada 2023 r.

Rząd chce wyhamować wobec piętrzących się problemów

Sporym problemów programu jest ogromna liczba wniosków. To z jednej strony dobrze świadczy o dążeniach Polaków, jednak z drugiej – generuje zatory w rozliczaniu wsparcia. Każdego tygodnia spływa około 6 tys. wniosków o wsparcie. W ciągu całego trwania programu złożono już ponad milion wniosków na łączną kwotę 37 mld zł.


Czytaj też: Najtańsze ogrzewanie. Czy na liście znalazł się pellet?


Ponadto w wielu przypadkach dochodziło do sytuacji, w której program zamiast powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, przyczyniał się do ich podniesienia.

– Program Czyste Powietrze przejęliśmy po poprzednikach z niską efektywnością i dużą liczbą nadużyć. Dlatego w tym roku skupiliśmy się na jego naprawie, aby faktycznie doprowadzał do niższych rachunków dla gospodarstw domowych. Ma on służyć przede wszystkim społeczeństwu, a nie narażać ludzi na „rachunki grozy” – informuje w komunikacie NFOŚiGW.

Jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wnioski wysnute na drodze konsultacji społecznych.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Shutterstock

Źródło: gov, LinkedIn

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE