Dzięki regulacjom wprowadzanym przez Unię Europejską zrównoważonych inwestycji będzie coraz więcej. Firmy deweloperskie chętnie oferują zielone produkty.
– UE ma na celu ustalenie wspólnego aparatu pojęciowego tak, aby jednolicie definiowano przedsięwzięcia, które są przyjazne środowisku – wskazuje Mateusz Stachewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Zrównoważone inwestycje
Za zrównoważone inwestycje mogą zostać uznane te, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych celów oraz nie szkodzą (w sposób istotny) pozostałym:
- łagodzenie skutków zmian klimatu
- dostosowanie do zmian klimatycznych
- ochrona zasobów wodnych i morskich
- przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym
- zapobieganie zanieczyszczeniom
- ochrona ekosystemów i różnorodności biologicznej.
– Branża deweloperska coraz śmielej wkracza na drogę zrównoważonych inwestycji. Podyktowane jest to m.in. przyszłą koniecznością wykazywania swoich aktywności przyjaznych dla klimatu w raportach niefinansowych. Coraz więcej podmiotów finansujących czy banków przedstawia również korzystniejsze produkty dla firm deweloperskich, które oferują swoim klientom zielone rozwiązania – tłumaczy Mateusz Stachewicz.
Czytaj również: Sprzątanie ulic polskich miast za pomocą wody z basenów
Racjonalne wykorzystywanie wody
Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. To jedno z największych zagrożeń XXI wieku. Do 2050 r. zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.
– Przykładamy ogromną wagę do racjonalnego wykorzystywania wody. Nasze działania skupiają się na zastosowaniu systemów retencyjnych i skrzynek rozsączających, które umożliwiają gromadzenie deszczówki. Zgromadzona woda jest przez nas wykorzystywana m.in. do podlewania zieleni na osiedlach czy w myjkach dla rowerów, które udostępniamy naszym mieszkańcom. Przy jednym z naszych osiedli – Jaśminowy Mokotów, stworzyliśmy również park Enklawa z „jeziorem”, które jest zbiornikiem retencyjnym. Staramy się także edukować naszych klientów i pokazywać, jak cennym zasobem jest woda – mówi Emilia Pleban, lider ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Skanska.
W krajobraz polskich osiedli na stałe zaczynają wpisywać się ogrody deszczowe, które zatrzymują deszczówkę i nawadniają nasadzenia roślin w najbliższym otoczeniu, a także wpływają pozytywnie na mikroklimat.
– Jednym z filarów naszej działalności jest odpowiedzialność społeczna, z dużym naciskiem na dbałość o ekologię. Dachy budynków pokrywamy intensywnie zielonymi nasadzeniami, które ograniczają ich nagrzewanie oraz zwiększą biodywersyfikację. Tworzymy rozwiązania pozwalające na retencjonowanie wody deszczowej. Fasady wykonujemy z najwyższej jakości materiałów, które zwiększają masę termiczną budynków, ograniczając tym samym dobowe wahania temperatur – mówi Inez Otto, Rental and Marketing Director w Angel Poland Group.
Czytaj również: Kwietne łąki ratują miasta i tereny wiejskie. Nie koś trawnika!
Inspiracja naturą
Wiele nowych osiedli powstaje w okolicach enklaw zieleni. Przekłada się to na stosowane w nich rozwiązania, bo jak mówią ich twórcy, inspiracji szukają w naturze.
– Bezpośrednie sąsiedztwo krakowskiego Parku Lotników skłoniło nas do zastosowania w inwestycji Solaris Park jak największej liczby „zielonych” inicjatyw. Są to kwietne łąki, dachy stanowiące biologicznie czynne tereny i elewacje pokryte pnączami zmieniającymi się wraz z porami roku. Na elewacjach bloków coraz częściej dostrzec też można budki dla ptaków. To przykład obopólnej korzyści, bo np. jerzyki, które stworzą w takich warunkach własne gniazdko, żywić będą się m.in. komarami, ułatwiając tym samym życie mieszkańcom. Takie rozwiązania powszechnie można już obserwować wśród całej branży – mówi Filip Strojniak, pełnomocnik firmy Semaco Invest Group.
Dekabornizacja sektora budowlanego
Jak wynika z raportu ONZ „2020 Global Status Report for Buildings And Construction”, sektor budowlany odpowiada za około 38% wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla. Są to wyniki niepokojące, ale i mobilizujące branżę budowlaną do podjęcia działań związanych z dekarbonizacją.
– Jako właściciel i operator mieszkań na wynajem, chcemy oferować naszym klientom nowoczesne lokale w przyjaznych środowisku budynkach, które będą odpowiadać na ich potrzeby. Jesteśmy świadomi negatywnego wpływu przemysłu budowlanego na środowisko, dlatego przyjęliśmy szereg rozwiązań pozwalających na realizację zrównoważonych inwestycji, jak zasilanie części wspólnych energią odnawialną, wybudowanie chodnika z kostki antysmogowej, stosowanie zbiorników retencyjnych i wiele innych – mówi Joanna Kubiak, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Vantage Development.
Czytaj również: Prawie 12,5 mln zł kary za niedozwolone klauzule w umowach na fotowoltaikę
Wykorzystanie OZE podczas budowy
Kluczowym aspektem w zakresie zrównoważonych inwestycji jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko już podczas samej budowy. Przykładem może być wykorzystanie przy realizacji osiedla energii odnawialnej.
Budowa Jaśminowego Mokotowa jako pierwsza w Warszawie była w pełni zasilana wiatrem. Dzięki wykorzystaniu OZE ograniczono emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Wykorzystano nietoksyczne materiały o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych. Kluczowa była również gospodarka odpadami. Ponad 99% z nich przetworzono do wtórnego wykorzystania. Zużycie energii w mieszkaniach pozwalają również obniżyć inteligentne systemy, które umożliwiają szybkie wyłączenie ogrzewania, oświetlenia i zasilania gniazd elektrycznych.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich
zdjęcie: Pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE