Woda z basenów nie musi trafiać do kanalizacji. Polskie miasta znalazły sposób, aby ją zagospodarować. Coraz częściej sprzątanie ulic, koszy na śmieci i przystanków odbywa się za pomocą wody z recyklingu.

Warszawa daje dobry przykład


Czytaj też: Rusza kolejna edycja programu „Moja Woda”. Nabór rozpocznie się za kilka dni


Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie regularnie wykonuje sprzątanie ulic i torowisk o długości 1300 km. Ponadto na terenie stolicy konieczne jest porządkowanie 3,5 mln m2 terenów dla pieszych, ponad 4 tys. przystanków komunikacji miejskiej i 12 tys. koszy na śmieci.

Reklama

– Idea ponownego wykorzystywania wody z basenów wpisała się już w stały harmonogram sprzątania miasta. Z roku na rok obserwujemy zwiększone zaangażowanie i chęć włączenia się pływalni w wodny recykling, który przynosi tyle korzyści dla środowiska – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. – Cieszy nas też to, że entuzjastami tego przedsięwzięcia są mieszkańcy, którzy rozumieją jak ważne jest odzyskiwanie tak cennego surowca, jakim jest woda, i racjonalne gospodarowanie nią – dodaje Tadeusz Jaszczołt.

Dla Warszawy to już kolejny rok, gdy miasto stawia na recykling wody basenowej. Od 2020 r. w ciągu trzech edycji tej akcji, udało się wykorzystać 6,5 mln l wody.

Nie tylko w stolicy

Odzysk wody prowadzą także baseny w Słupsku. Poza myciem ulic czy śmieciarek, woda została udostępniona do użytku lokalnym firmom i mieszkańcom. Słupszczanie mogli wykorzystać blisko 400 ton wody.

W miejscowości Tarnów również zdecydowano się podjąć takie ekologiczne działania. Gdy woda z letniej pływalni zostanie spuszczona, posłuży do sprzątania 75 km ulic.

Ponadto do grona miast, które nie marnują wody z basenów, należą m.in. Siemanowice Śląskie i Rybnik.


Czytaj też: Dobry klimat w miastach Polski Wschodniej – dofinansowania w obszarze adaptacji miast do zmian klimatu


Sprzątanie ulic w bezpieczny sposób

Zanim woda z basenu trafi do pojazdów służb oczyszczania, konieczne jest odczekanie do momentu, gdy ulotnią się z niej substancje dezynfekujące. Dzięki temu korzystanie z niej nie wpływa negatywnie na zieleń wokół oczyszczanych powierzchni oraz jest bezpieczne dla ludzi.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik/lifeforstock

Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Związek Miast Polskich

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE