Rolnictwo konopne i same konopie, mimo szerokiego wykorzystania w poprzednich wiekach, kojarzą się jednoznacznie. Mało kto orientuje się, że prowadzone są badania w kierunku wykorzystania energetycznego konopi włóknistych. Konopi, które zdążyły już zdobyć zwolenników w branży kosmetycznej, tekstylnej czy budowlanej.

Uprawę konopi włóknistych w Polsce regulują przepisy Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. W kwietniu 2022 roku wprowadzono w niej zmiany dotyczące definicji konopi włóknistych poprzez podniesienie dopuszczalnej zawartości THC do 0,3%. Podobnej zmiany dokonano w odniesieniu do definicji „ziela konopi innych niż włókniste”. Ponadto rozszerzono listę potrzeb i celów, dla jakich konopie mogą być uprawiane.

Reklama

Podmioty chcące uprawiać lub skupować konopie włókniste muszą uzyskać wpis do rejestru konopi włóknistych prowadzonych przez właściwego dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa, ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu zamierzającego je uprawiać lub skupować. Aby uzyskać taki wpis należy złożyć wniosek wraz z załącznikami do dyrektora oddziału KOWR. Wniosek taki składa się tylko przy rozpoczęciu działalności dotyczącej uprawy lub skupu konopi włóknistych. Natomiast w kolejnych latach podmiot kontynuujący działalność w tym zakresie, składa do KOWR tylko informacje o zmianach dotyczących prowadzenia tej działalności (np.
w zakresie zmiany uprawianej odmiany, powierzchni lub lokalizacji uprawy).

Rolnictwo konopne a właściwości prozdrowotne

Znaczący wzrost zainteresowania uprawą konopi ma niewątpliwie związek z właściwościami prozdrowotnymi związków produkowanych przez konopne kwiatostany. W ostatnich latach obserwuje się jednak zmianę tego trendu i coraz częstsze uprawy tej rośliny z przeznaczeniem na słomę konopną w celu jej wykorzystania do produkcji paździerzy konopnych i włókna konopnego.

Surowce te mają zastosowanie w produkcji biokompozytów, budowy domów (tzw. hempcrete) czy wytwarzania tekstyliów. Jak informuje Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, ostatnie miesiące sygnalizują bardzo duże zainteresowanie biomasą konopną jako surowcem do produkcji pelletów czy brykietów, stanowiących interesującą alternatywę dla węgla.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Dr Wojciech Chwiałkowski, Dr inż. Marek Klein
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE