W Japonii przedstawiciele sektora motoryzacyjnego sprawdzają jak zwiększyć potencjał biopaliw. W tym celu powołano stowarzyszenie, które bada możliwości wykorzystania biomasy.

Reklama

Stowarzyszenie Badań nad innowacjami w biomasie zorientowanymi na paliwa samochodowe nowej generacji zostało utworzone w 2022 r. przez Eneos Corporation, Suzuki Motor Corporation, Subaru Corporation, Daihatsu Motor Co. Ltd., Toyota Motor Corporation i Toyota Tsusho Corporation. Do grupy dołączył producent samochodów Mazda, dzięki czemu liczba uczestniczących firm wzrosła do siedmiu.


Czytaj również: Przełomowy wynalazek Polaków – nowy sposób wytwarzania energii elektrycznej


Potencjał paliw neutralnych

Członkowie grupy zdają sobie sprawę, że skuteczna redukcja emisji CO2 wymaga dwóch uzupełniających się podejść. Pierwsze to zastąpienie pojazdów z silnikami spalinowymi autami w pełni elektrycznymi. Druga kwestia to stopniowe zastępowanie paliw kopalnych odpowiednikami neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.

Działania Stowarzyszenia wpisują się w strategię Mazdy. Było to bodźcem, który skłonił markę do przyłączenia się do tej grupy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że otrzymaliśmy zaproszenie od Stowarzyszenia. Inicjatywa ta otwiera nam drzwi do współpracy z członkami grupy. Chcemy zrobić wszystko, co możliwe, aby zmaksymalizować potencjał paliw neutralnych. Są one obiecującą opcją na drodze do społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla – powiedział Hiroyuki Yamashita, starszy inżynier Mazdy odpowiedzialny za badania technologiczne.

W Europie Mazda jest również od 2021 roku członkiem eFuel Alliance. Inicjatywa ta zrzesza organizacje i inne strony zainteresowane konsolidacją i promocją paliw neutralnych pod względem emisji i wodoru, jako realnych opcji redukcji CO2 w sektorze transportu.

– Cieszymy się z włączenia Mazdy. Jest to firma posiadająca wiedzę i technologie na wysokim poziomie w zakresie paliw neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Nasze Stowarzyszenie zamierza kontynuować badania nad technologiami produkcji paliw na bazie bioetanolu oraz zastosowaniami CO2 powstającego podczas tego procesu – stwierdził Koichi Nakata, prezes Stowarzyszenia.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Mazda

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE