Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główne cele strategii ORLEN2030. Zaplanowano inwestycje w OZE, m. in. budowę biogazowni i biometanowni.

Reklama

ORLEN 2030 – inwestycje w OZE

Strategia ORLEN 2030 jest odpowiedzią na globalne trendy i wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym i zmianami klimatu. Realizacja zaplanowanych projektów przybliży Grupę ORLEN do osiągnięcia długofalowego celu, jakim jest neutralność emisyjna do 2050 roku. Przeznaczone jest na to 320 mld zł. Około 40% środków będzie przekazane na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór.

– Kryzys energetyczny, jeszcze przed wojną w Ukrainie, pokazał, że od transformacji nie ma odwrotu, a rosyjska inwazja tylko potwierdziła, że odejście od paliw kopalnych jest koniecznością. Dlatego zaktualizowaliśmy nasze cele. Teraz przyspieszamy. […] Będziemy działać międzynarodowo, jednak nie tracąc z oczu Polski lokalnej. Wykorzystamy duży potencjał polskiego rolnictwa, zacieśniając współpracę z rolnikami w zakresie produkcji biogazu. Efektem zrealizowanej strategii będą stabilne dostawy czystej energii w akceptowalnych dla Polaków cenach – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

ORLEN zamierza zwiększyć czterokrotnie, w stosunku do planów ogłoszonych dwa lata temu, moce odnawialnych źródeł energii. Mają wynieść 9 GW. Inwestycje w OZE będą realizowane nie tylko w Polsce, ale też za granicą, inwestując m.in. w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim.


Czytaj również: Cele klimatyczne w transporcie: ambitnie, ale rozsądnie


Produkcja biogazu i biometanu w ramach ORLEN 2030

Grupa ORLEN do 2030 roku chce zbudować pozycję lidera produkcji biogazu i biometanu w Europie Środkowej. Ten cel zrealizuje wytwarzając 1 mld m3 biogazu w nowoczesnych biogazowniach. Jest to szansa na rozwój obszarów wiejskich.

Uzupełnienie mocy wytwórczych zapewni modernizacja i rozbudowa sieci dystrybucyjnej. Zapewni to ciągłość i niezawodność dostaw energii. W zakresie dystrybucji gazu ORLEN będzie koncentrować się na renowacji sieci gazowej oraz na optymalnej kosztowo rozbudowie przyłączeń źródeł gazu – w tym biometanowni.

Gwarantem stabilnych dostaw energii będą też inwestycje w technologię SMR, czyli małych reaktorów jądrowych. SMR pozwoli również na transformację dużego i bardzo istotnego sektora, jakim jest ciepłownictwo. Grupa ORLEN do 2030 roku będzie posiadała 1-2 reaktory w Polsce i bardzo duży potencjał do rozwoju kolejnych jednostek w następnych latach.


Czytaj również: Dzisiaj Polska ma mniej biogazowni niż Chiny 50 lat temu


ORLEN stawia na biopaliwa i odnawialny wodór

W odpowiedzi na zmieniające się trendy ORLEN planuje zwiększyć produkcję biopaliw do 3 mln ton rocznie. W celu realizacji tego założenia w Płocku powstaje instalacja HVO. Pozwoli wytwarzać zrównoważone paliwo lotnicze ze zużytego oleju posmażalniczego. Natomiast dzięki inwestycji w Jedliczu będzie produkowany bioetanol drugiej generacji ze słomy dostarczanej przez lokalnych rolników.

Koncern będzie dążyć do zbudowania pozycji regionalnego lidera także w produkcji i dystrybucji odnawialnego wodoru, wykorzystywanego w przemyśle i transporcie. Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wynosi około 1 GW mocy. W połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi to produkcję ponad 130 kt odnawialnego wodoru na koniec obecnej dekady.

Ponadto koncern będzie testował pilotażowe rozwiązania w zakresie paliw syntetycznych, stanowiących w przyszłości alternatywę dla benzyny i oleju napędowego.


Czytaj również: OZE – branża dla kobiet!


ORLEN 2030 to dążenie do neutralności emisyjnej

Grupa ORLEN, jako pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej, zadeklarowała ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. W zaktualizowanej strategii podtrzymuje ten cel. Jednak dzięki nowym inwestycjom możliwe będzie przyspieszenie tego procesu.

Koncern do 2030 roku obniży o 25% (w stosunku do poziomu z 2019 r.) emisje w segmentach rafinerii, petrochemii i wydobycia. Dodatkowo zredukuje intensywność emisji CO2 o 40% w obszarze energetyki. Ponadto aż o 15% zmniejszy się współczynnik intensywności emisji NCI, odnoszący się do łącznej energii sprzedawanej przez Grupę ORLEN.

Osiągnięcie założonych celów będzie możliwe dzięki przyspieszeniu inwestycji w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze, poprawę efektywności obecnie funkcjonujących aktywów oraz inwestycje w budowę infrastruktury do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Podejmowane działania znacząco przybliżą Grupę ORLEN do osiągnięcia zeroemisyjności w 2050 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PKN ORLEN

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE