Transformacja energetyczna to kompleksowy i długotrwały proces, którego sukces zależy od współpracy wielu podmiotów. Air Liquide, międzynarodowa firma z branży gazów technicznych, ma ambicję być liderem tej transformacji. Już teraz może pochwalić się autorskimi rozwiązaniami z zakresu produkcji niskoemisyjnego wodoru – technologie elektrolityczne oraz konwencjonalne sprzężone z wychwytem CO2 oraz technologie wychwytu emisji CO2 (CCUS). Tym samym dobrze wpisuje się w potrzeby i aspiracje klimatyczne przedsiębiorstw przemysłowych, oferując rozwiązania umożliwiające dekarbonizację ich aktywów.

Reklama

Działania podejmowane przez Air Liquide są spójne ze strategią firmy ADVANCE, ogłoszoną w 2022 r., w ramach której zobowiązała się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 oraz obniżenie o jedną trzecią poziomu emisji do 2035.

Równolegle do zmniejszania własnych emisji, Air Liquide chce wspierać swoich klientów w procesie dekarbonizacji poprzez produkcję niskoemisyjnego wodoru oraz wychwyt emisji dwutlenku węgla (CCUS). Firma bazuje na szerokiej gamie autorskich, innowacyjnych rozwiązań w połączeniu z doświadczeniem w obszarze pozyskiwania funduszy europejskich.

CryocapTM – autorska technologia wychwytu CO2

Technologia CryocapTM bazuje na doświadczeniu Air Liquide w zakresie wychwytu, oczyszczania, skraplania oraz transportu dwutlenku węgla. Jest ona oparta o metodę kriogeniczną, wykorzystującą ekstremalnie niskie temperatury do rozdzielenia dwutlenku węgla ze spalin lub gazu syntezowego. Elastyczność oraz dopasowanie technologii do konkretnego emitenta zapewnia połączenie części kriogenicznej z innymi technologiami Air Liquide, takimi jak adsorpcja różnicy ciśnień, współspalanie tlenowe lub użycie membran.

Dzięki tej innowacyjnej koncepcji, Air Liquide jest w stanie zaproponować technologię lub usługę wychwytu dwutlenku węgla m.in. klientom produkującym wodór lub gaz syntezowy metodami konwencjonalnymi z gazu ziemnego (CryocapTM H2), emitentom z sektorów cementowego lub wapienniczego (CryocapTM FG, CryocapTM Oxy) oraz stalowego (CryocapTM Steel).

Innowacyjne projekty w Europie

CryocapTM jest technologią innowacyjną, jednakże sprawdzoną na skalę przemysłową, ponieważ Air Liquide od 9 lat z powodzeniem operuje jednostką CryocapTM H2, którą zainstalowano na istniejącym reformerze parowym SMR (ang. Steam Methane Reformer) w Port-Jerome we Francji. Dwutlenek węgla wychwycony z instalacji w czystości spożywczej dystrybuowany jest na rynek francuski.

Projekty, w których zastosowano technologię CryocapTM, otrzymały znaczące dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Innowacji. Do najważniejszych należą: Kairos@C w Belgii realizowany wspólnie z BASF (sektor chemiczny), CalCC we Francji oraz Everest w Niemczech we współpracy z Lhoist (sektor wapienniczy) czy K6 z Eqiom we Francji oraz Go-4Zero z Holcim w Belgii (cement).

Poza projektami w Europie Zachodniej, Air Liquide dostarczy technologię CryocapTM do pierwszego w Polsce projektu wychwytu dwutlenku węgla na skalę przemysłową – projektu GO4ECOPlanet, realizowanego przez Holcim w cementowni Kujawy. Celem projektu jest wychwyt i sekwestracja miliona ton CO2 rocznie wykorzystując technologię CryocapTM.

– Dzięki unikalnemu połączeniu technologii, będących w portfolio Air Liquide, oraz doświadczenia w budowie i eksploatacji dużych instalacji przemysłowych, jesteśmy w stanie dopasować naszą ofertę, proponując partnerstwo w transformacji energetycznej zakładów przemysłowych naszych klientów – mówi Jarosław Kawula, dyrektor linii biznesowej Large Industries, członek zarządu Air Liquide Polska.


Air Liquide w Polsce i na świecie

Grupa Air Liquide jest światowym liderem branży gazów technicznych, obsługując 4 miliony klientów i pacjentów, zatrudniając około 67 800 pracowników w ponad 72 krajach na świecie. Air Liquide produkuje oraz dostarcza szeroką gamę produktów gazowych i ciekłych, m.in. tlen, azot, argon, wodór i dwutlenek węgla, zarówno do odbiorców przemysłowych jak i pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej, tleno– czy krioterapii.

W Polsce Air Liquide obecny jest od prawie 30 lat, operując obecnie jednostkami rozdziału powietrza w czterech lokalizacjach w kraju: Dąbrowa Górnicza, Kraków, Głogów i Puławy, które zaopatrują w gazy techniczne dużych klientów z branży przemysłowej, jak również pozwalają na dystrybucję produktów do mniejszych odbiorców w stanie ciekłym przy pomocy autocystern lub sprężonym w butlach i wiązkach.

Silną obecność Air Liquide w Polsce podkreślają również centrum technologiczne Air Liquide Engineering & Construction w Krakowie oraz spółki z branży ochrony zdrowia dbające o ponad 3 tysiące pacjentów w kraju.


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa sprawdź poniżej:


Tekst: Maciej Malicki, Dyrektor Rozwoju Biznesu / Air Liquide Polska Sp. z o.o.

Zdjęcie: archiwum Air Liquide

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE