Największa w Polsce instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych, Warszawska Wytwórnia Energii, właśnie przechodzi etap tzw. gorących rozruchów. Zakład będzie przetwarzać ok. 265 tys. t odpadów rocznie.
W Warszawskiej Wytwórni Energii (dawniej ZUSOK) MPO Warszawa w styczniu br. przeprowadzono testowe spalanie nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych. Ich zagospodarowanie w nowym zakładzie umożliwi produkcję energii cieplnej i elektrycznej, które zasilą sieć zaopatrującą miasto. Gorące rozruchy są ostatnim, kluczowym etapem przed uruchomieniem zakładu.
– To największa inwestycja komunalna w Polsce. Jesteśmy u progu jej zakończenia. Trwające gorące rozruchy są ostatecznymi testami. Ta instalacja pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną, które zasilą miejską sieć – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.



Warszawska Wytwórnia Energii – rozruch
Gorące rozruchy to etap testowania i kalibracji instalacji. Są szeregiem złożonych procesów, których przebieg ma bezpośredni wpływ na przyszłe funkcjonowanie zakładu. Polegają m.in. na przeprowadzeniu pierwszego, termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych, które rozpoczęto w grudniu. Do końca 2024 r. w zakładzie zagospodarowano ponad 6 tys. t odpadów. Start finalnych testów był możliwy po zaktualizowaniu przez spółkę stosownych zezwoleń.
Obiekt wyposażony jest w nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełnia wszelkie normy ochrony środowiska, posiada wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin
Równolegle realizowane są też inne prace, jak np. testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe, kompletacja układów drogowych, terenów (w tym dachów) zielonych czy elementów ścieżki edukacyjnej, a także wyposażanie pomieszczeń w meble.
– Warszawska Wytwórnia Energii jest kluczowym elementem dla długotrwałego ustabilizowania miejskiej gospodarki odpadami. Należy również podkreślić, iż termicznemu przetwarzaniu poddawane będą jedynie te odpady komunalne, których nie można poddać recyklingowi – mówi Adam Chwieduk, prezes zarządu MPO Warszawa.
Cały artykuł przeczytasz w Magazynie Biomasa:
Tekst: Redakcja na podst. informacji WWE
Zdjęcia: Cezary Warś
Wizualizacja: WWE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE



![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-218x150.jpg)







![11. Forum Pelletu. Rynek przed kolejnym sezonem grzewczym – skala wyzwań rośnie [RELACJA+FOTO]](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/11.-Forum-Pelletu-Gdansk-relacja-218x150.jpg)
















![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-100x70.jpg)


