Polska przechodzi transformację w kierunku bardziej zrównoważonego i niskoemisyjnego miksu energetycznego. Coraz częściej pojawia się temat rozwoju polskiego rynku biometanu jako części branży odnawialnych źródeł energii. Według szacunków Gaz-System potencjał zatłaczania biometanu do sieci gazowej wynosi 2,6 mld m3 rocznie. Warto zaznaczyć, że Unia Europejska planuje znaczne zwiększenie produkcji biometanu, dążąc do osiągnięcia 35 mld m3 rocznie do 2030 r.
Otwarta pozostaje kwestia wymagań technicznych dotyczących infrastruktury związanej z przyłączaniem biogazowni do sieci gazowej. Należy zauważyć, że ciepło spalania biometanu zwykle nie przekracza 38 MJ/m³. Zatłaczanie biometanu do sieci gazowej zgodnie z Rozporządzeniem1 będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy parametr ciepła spalania w danej ORCS (Obszar Rozliczeniowy Ciepła Spalania) nie przekroczy +– 4% wartości ciepła spalania w tym obszarze.
Zaproponowana na schemacie obok technologia podniesienia ciepła spalania biometanu umożliwia zwiększenie ciepła spalania do odpowiednich parametrów wymaganych przez Operatora. Ta technologia jest szeroko stosowana u naszych sąsiadów w Niemczech i Francji.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Spośród krajów europejskich Niemcy są liderem we wprowadzaniu biometanu do sieci, posiadając 151 takich instalacji. Biogaz dostarczany do systemu gazowego w Niemczech musi spełniać kryteria jakościowe analogiczne do gazu ziemnego, jak określono w przepisach technicznych dotyczących jakości gazu (DVGW G260).
Opracowana oraz sprawdzona technologia wzbogacania biometanu polega na dodaniu do biometanu propanu (LPG) o precyzyjnie określonych proporcjach. Proces blendowania biometanu z 5-7% propanu rozwiązuje problem ciepła spalania oraz otwiera szersze możliwości na rynku biogazu.
Technologia wzbogacania biometanu polega na zainstalowaniu w biometanowni układu blendowania LPG z biometanem, czyli układu mieszania zasilanego biometanem z biometanowni oraz gazem LPG. System wzbogacania biometanu obejmuje zbiornik LPG, z którego ciekły propan jest przepompowywany przez układ pompowy do parownika, przekształcającego ciekły propan w gazowy.
Warto wiedzieć:
BioMikser precyzyjnie miesza lotny propan z biometanem, wzbogacając go. Rozwiązanie dla biometanowni dostarcza firma (producent blenderów), która może sekwencyjnie dobrać urządzenia w systemie, aby działały bezproblemowo. Technologie wzbogacania biometanu propanem są stosowane w m.in. w Niemczech i Francji.
Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem [1], kluczowe są parametry jakościowe biogazu (biometanu) oraz charakterystyka gazu ziemnego (E, Lw, Ls), który zostanie z nim zmieszany. Co ciekawe, potrafimy jako firma I-Maximum utrzymać wartość ciepła spalania wzbogacanego biometanu na odpowiednim poziomie.
Grono specjalistów, w tym przedstawiciele PSG oraz Gaz-System, opracowuje Standard Techniczny [2], który określi „Wymagania jakościowe i techniczne dla biometanu wprowadzanego do sieci gazowej”. Przyjęcie zasad w zakresie wymagań dla infrastruktury służącej do przyłączania instalacji wytwarzających biometan do sieci gazowej będzie kluczowe i, mamy nadzieję, przyczyni się do wykorzystania pełnego potencjału rynku biogazu oraz biometanu poprzez wdrożenie konkretnych, sprawdzonych rozwiązań.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Akademię Inwestora Biometanowego:
Tekst: mgr inż. Świętosław Kariuk, I-Maximum Sp. z o.o.
PRZYPISY:
- Ustawa o OZE oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego.
- ST-IGG-3502:2024