W Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęła się budowa biogazowni. Będzie to kolejny obiekt, którego właścicielem i operatorem jest Polska Grupa Biogazowa, przejęta w marcu 2023 r. przez TotalEnergies. Wydarzenie uświetniła ceremonia, podczas której wmurowano kamień węgielny pod nową instalację.
Półwieś i nie tylko
Instalacja budowana w Półwsi to dziewiętnasta biogazownia w portfolio PGB. Składać się będzie z dwóch komór fermentacyjnych oraz komory fermentacji wtórnej, która zwiększa odzysk biogazu z substratu. Jej projekt jest bliźniaczy do istniejących już instalacji w Kupinie, Falknowie i Gołoszycach. To obiekty zasilane odpadami z przetwórstwa rolno-spożywczego. Jako substraty wykorzystują m.in. serwatkę, wysłodki buraczane czy kiszonkę kukurydzianą. Biogazownia w Półwsi każdego roku będzie produkowała ponad 8,3 GWh energii elektrycznej i niemal 8 GWhth ciepła
To nie jedyna inwestycja na etapie budowy. Kolejna biogazownia powstaje w Bagdadzie w województwie wielkopolskim, a w planach jest kilkanaście nowych inwestycji.
Czytaj też: Produkcja biogazu może być szansą dla polskiej wsi
Kamień węgielny wmurowany w Półwsi
7 grudnia br. do Kupina zaproszono francuską delegację reprezentantów firmy TotalEnergies. Wśród nich znalazł się Olivier Guerrini, wiceprezes ds. biogazu międzynarodowego koncernu. Wyraził on dużą aprobatę dla działań z obszaru OZE i zadeklarował ich kontynuowanie, podsumowując, iż „jest to wspaniały przykład przyjaźni polsko-francuskiej”. Głównym punktem wydarzenia stało się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę biogazowni. W tym symbolicznym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatu iławskiego oraz reprezentanci TotalEnergies i Polskiej Grupy Biogazowej.
– Z dumą przyczyniamy się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój energetyki biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanym odnawialnym paliwie umożliwiającym niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej. PGB realizuje także cele UE w zakresie zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej. Dzięki przejęciu PGB, uruchomieniu biogazowni w Gołoszycach i dzisiejszej inauguracji projektu w Półwsi rok 2023 zapowiada się przełomowo dla TotalEnergies w Polsce. Chcemy nie tylko utrzymać tę dynamikę, lecz również zwiększyć aktywność w dziedzinie biogazu w kraju, umożliwiając dekarbonizację zużycia energii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Celem TotalEnergies na rok 2030 jest osiągnięcie łącznej mocy produkcyjnej bruSo na poziomie 20 TWh ekwiwalentu biometanu i udziału kapitałowego w produkcji (equity producWon) rzędu 10 TWh – oznajmił Olivier Guerrini, wiceprezes ds. biogazu w TotalEnergies i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGB.
– Pragnę szczególnie podziękować gościom dzisiejszej uroczystości, wszystkim zaangażowanym podmiotom i przedstawicielom lokalnej społeczności za ich wkład w ten istotny projekt. Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, po produkcję naturalnego nawozu pofermentacyjnego – biogaz stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym. Z jego dobrodziejstw korzysta cała społeczność lokalna. Rozwój biogazowni i całego sektora nie tylko promuje energię odnawialną, lecz również tworzy nowe miejsca pracy – powiedziała Sabine Dujacquier, zastępczyni dyrektora Generalnego Polskiej Grupy Biogazowej S.A.
Podczas przemówień zaznaczano pozytywne spojrzenie miejscowej społeczności na instalacje biogazowe, a także podkreślano rolę samorządów w budowaniu ich pozytywnego wizerunku. To ważne, aby promować tego typu rozwiązania odgórnie oraz pokazywać korzyści, jakie lokalna ludność uzyska dzięki produkcji biogazu na terenie swojej gminy.
– Rozwój odnawialnych źródeł energii jest dla Polski fundamentalnym i nieodwracalnym procesem. Podjęte przed laty decyzje o otwarciu się na inwestycje w odnawialne źródła energii przynoszą dziś owoce w postaci trzeciej biogazowni PGB w powiecie i stanowią fundament dla zrównoważonego rozwoju naszej lokalnej społeczności. Każdego dnia widzimy, jak inwestycje PGB i TTE, kolejnego globalnego gracza, który zainwestował w naszym powiecie, przekładają się na wzrost zatrudnienia, większe wpływy z podatków oraz wyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy – podkreślił Bartosz Bielawski, Starosta Powiatu Iławskiego.
Czytaj też: „Biogaz – Kodeks dobrych praktyk”. Do pobrania za darmo
Jak działa biogazownia w Kupinie?
Podczas wydarzenia udostępniono do zwiedzania instalację biogazową na terenie Kupina. Oprócz trzech zbiorników fermentacyjnych – zawiera 2 silosy na substraty płynne i 2 silosy na substraty stałe, a także lagunę na poferment, silnik kogeneracyjny oraz stację przepompowni. Ten ostatni element układu to serce biogazowni – to tam następuje przesył i odbiór substratu między poszczególnymi komorami fermentacyjnymi oraz pompowanie pofermentu do laguny.
Rocznie biogazownia przetwarza 40 tys. t substratu. Produkowane ciepło jest wykorzystywane na potrzeby własne zakładu, a także do suszenia drewna. Częściowo trafia do budynków użyteczności publicznej. Poferment powstały w biogazowni jest zagospodarowywany na obszarze 1000-1200 ha pod uprawę zbóż.
Biogazownia w Kupinie działa we współpracy z lokalnymi rolnikami i przetwórniami. Każdego dnia dostarczane są do niej substraty, głównie serwatka, co dzieje się na podstawie wcześniej przygotowanego harmonogramu. Dzięki temu możliwe jest uprzednie planowanie składu mieszanki dostarczanej do komór fermentacyjnych i skuteczniejsze sprawowanie nadzoru technologicznego. Ponadto do substratów dodawane są środki antypienne, do których należy także olej rzepakowy, oraz makroelementy wspierające proces fermentacji metanowej.
Czytaj też: Biogaz, biometan, bioLNG czy bioCNG – co opłaca się bardziej?
Pierwsza biometanownia?
Obiekt w Półwsi rozpocznie produkcję biogazu w 2024 r. Potencjalnie do 2026 r. może tam powstać pierwsza biometanownia, jednak ze względu na trudności na poziomie administracyjnym projekt jest w zawieszeniu. Inwestor deklaruje gotowość pod kątem technicznym na dobudowanie wszelkich komponentów koniecznych do oczyszczania i zatłaczania biometanu.