W Piaskach Bankowych w woj. łódzkim trwa budowa biogazowni o mocy 2 MW produkującej prąd z odpadów komunalnych. Budowę poprzedziły badania prowadzone przez inwestora, firmę Varitex, z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Biogazownia zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
Projekt badawczo-rozwojowy prowadzony przed rozpoczęciem inwestycji pozwolił opracować innowacyjną metodę przetwarzania biomasy pozwalającą zwiększyć ilość pozyskiwanego z niej metanu.
Technologia umożliwia wspólną, stabilną fermentację bioodpadów trudnych do utylizacji takich jak odpady poubojowe, odpady komunalne czy żywność wycofana ze sprzedaży.
– Dzięki zoptymalizowaniu procesu fermentacyjnego udało nam się stworzyć instalację o mniejszej powierzchni, zmniejszonym zapotrzebowaniu na wodę i ciepło, a jednocześnie pozwalającą uzyskać o ponad 14% więcej metanu – mówi Anna Górak-Plewka, dyrektor ds. rozwoju w Varitex, firmie działającej na rynku usług inwestycyjnych i nieruchomości.
I dodaje:
– Wszystko to sprawia, że nasza biogazownia jest nie tylko bardziej ekonomiczna, ale również łatwiejsza do zastosowania jako sposób na racjonalne zarządzanie odpadami.
– Projekt naukowy zrealizowany wspólnie z inwestorem zaowocował opracowaniem technologii, która może realnie przełożyć się na ograniczenie ilości odpadów trudnych do przetworzenia – podkreśla prof. dr hab. inż. Andrzej Białowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Do 2030 r. wszystkie państwa wchodzące w skład UE mają przetwarzać co najmniej 60% produkowanych rocznie odpadów komunalnych, a dedykowane do tego celu biogazownie są najefektywniejszym rozwiązaniem.
Instalacja będzie mogła przetworzyć do 33 tys. ton odpadów rocznie. Wytworzony z nich metan po spaleniu wygeneruje około 16 GWh energii elektrycznej. Jest to ilość pozwalająca zasilić ponad 8 tys. gospodarstw domowych. Podczas spalania biogazu oprócz energii elektrycznej powstaje również ciepło. Wykorzystywane jest ono w procesie technologicznym m.in. do ogrzewania zbiorników fermentacyjnych. W przyszłości firma zamierza zagospodarować jego nadwyżki np. do suszenia masy pofermentacyjnej.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Varitex