Biogaz: wady i zalety. To hasło często jest wpisywane w wyszukiwarkę internetową. Dlatego dzisiaj na nie odpowiadamy. Biogaz to zielone paliwo, które w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. Jakie są wady i zalety biogazu?
Oczywiście największą zaletą biogazu jest to, że jest to w 100 procentach czysta energia. Trzeba bowiem pamiętać, że reakcja, która zachodzi w czasie spalania biogazu sprawia, że ten nie trafia do atmosfery, a zatem po prostu jej nie zatruwa. Nic więc dziwnego, że biogaz staje się obecnie coraz bardziej popularnym, a coraz więcej zakładów zastanawia się nad uruchomieniem własnej biogazowni.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Co nie mniej ważne, zaletą jest to, że do tego wytwarzania biogazu najpierw wykorzystuje się nadające się do fermentacji metanowej odpady organiczne, a dopiero potem upraw celowych. Można wręcz powiedzieć, że cykl wytwarzania biogazu jest zintegrowanym systemem wykorzystywania zasobów naturalnych. Wielką zatem zaletą biogazu jest więc z jednej strony pozbycie się odpadów organicznych i dystrybucji składników nawozowych. Z drugiej strony zaś mamy kolejny zysk w postaci produkcji energii odnawialnej, co przynosi korzyści zarówno energetyczne, środowiskowe jak i rolnicze.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Zaletą biogazu jest też to, że redukuje ilość skażeń ziemi i wody. Wszystko dlatego, że redukując ilość złych substancji w odpadach zmniejszamy negatywny wpływ jaki mają na ziemię i wodę.
Wadami biogazu na pewno jest to że metan to gaz dość niebezpieczny ze względu na swoją niestabilność. Do tego technologia produkcji biogazu wciąż powoduje duże straty cieplne i energetyczne na etapie wytwarzania. Wadą jest także to, że biogaz to także paliwo, które trudno jest wytwarzać na większą skalę.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Marcin Otoczak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE