W poniedziałek rosyjskie drony uderzyły w ciepłownię biomasową w miejscowości Koriukówka. Instalacja była symbolem zielonej transformacji i niezależności energetycznej Ukrainy. Po ataku mieszkańcy regionu zostali pozbawieni ciepła.
Ciepłownia została uruchomiona w 2016 r. i była pierwszym tego typu obiektem na terenie Ukrainy. Wyznaczyła wtedy nowy kierunek transformacji energetycznej w kraju.
Trzy drony kontra jedna ciepłownia
Instalacja biomasowa działała w mieście Kariukówka, w obwodzie czernihowskim. To jedna z największych tego typu ciepłowni na terenie Ukrainy. Jej moc zainstalowana wynosi 5,9 MWe i 14 MWt.
Jak informuje szef Clear Energy Group, firmy zarządzającej ciepłownią, obiekt został zaatakowany przez trzy drony. Doszło do poważnych zniszczeń. Na szczęście nikt nie został ranny.
Czytaj też: „Biomasa stanowi jeden z bardziej obiecujących kierunków transformacji energetycznej”
– Ciepłownia była punktem odniesienia dla branży – pierwszą dużą elektrownią na biomasę, która pokazała Ukrainie, że niezależność energetyczna zaczyna się od lokalnych zasobów – poinformował na Facebooku Andriy Grinenko, współzałożyciel i CEO Clear Energy Group.
Jak podaje Ukrainian Business News, ostatnie rosyjskie ataki drogowe i rakietowo znacząco uszkodziły infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Według szacunków z powodu zniszczeń utracono 1 GW mocy zainstalowanej. Skutkiem tego obywatele kraju będą doświadczać przerw w dostawach energii nawet przez 12 godzin dziennie.


Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcia: Facebook/Andriy Grinenko
Źródło: Bioenergy Insight, UBN, Ukrinform, Facebook







![Polska to kraj, w którym nadal nie wykorzystuje się potencjału odpadów [WIDEO] potencjał odpadów, Tomasz Jamrocha, SYSADVANCE](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/05/tomasz-jamrocha-sysadvance-218x150.jpg)
![Od gospodarki odpadami do biometanu – tak może przebiec rozwój instalacji [WIDEO] rozwój instalacji do zagospodarowania odpadów, Agnieszka Spodzieja](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/05/odpady-jako-hub-energetyczny-218x150.jpg)





























