Dla osób prowadzących biogazownie bardzo ważnym aspektem są zagadnienia związane z serwisowaniem maszyn i urządzeń. Niejednokrotnie właściciele i pracownicy z urządzeniami dedykowanymi dla takich instalacji spotykają się po raz pierwszy w swojej biznesowej karierze.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Najważniejszym procesem w biogazowni jest fermentacja metanowa. Z produkcją biogazu związane są nieodłącznie elementy techniczne i urządzenia, które dla zachowania ciągłości procesu muszą być dostępne 24 h/dobę, przez cały czas funkcjonowania biogazowni.

Reklama

Producenci maszyn, urządzeń i infrastruktury dostarczają niezbędną dokumentację techniczno-ruchową. Nieodzownym aspektem jest sporządzenie listy, która przewiduje czynności serwisowe i konserwacyjne dla każdego elementu, który tego wymaga.

Funkcjonowanie takiej listy daje pewność:

  • bezpieczeństwa pracy;
  • niezawodności maszyn;
  • prawidłowego procesu produkcji biogazu;
  • zachowania gwarancji obejmującego nowe urządzenia.

Jest to szczególnie ważne w przypadku drogich komponentów, jakimi są przede wszystkim silniki kogeneracyjne. Zaniechanie lub niedopełnienie czynności serwisowych może skończyć się ogromnymi kosztami naprawy, a w szczególnych przypadkach również przerwą w produkcji energii elektrycznej – czyli tego, na czym biogazownia zarabia. Straty są podwójne.

Serwisowanie urządzeń

Część urządzeń związanych eksploatacją biogazowni wymaga przeglądów lub serwisowania w oparciu o przepisy prawne. Do tej grupy należy waga na terenie zakładu – szczególnie ważny element w przypadku przyjmowania odpadów do produkcji energii. Muszą być one dokładnie ważone i ewidencjonowane, co wynika z krajowych aktów prawnych.

Legalizacja wydawana jest na okres trzech lat. Przeglądów i serwisowania wymagają również urządzenia, które podlegają przepisom Urzędu Dozoru Technicznego. Są to głównie urządzenia ciśnieniowe, które oprócz zwykłej konserwacji technicznej, podlegają corocznym badaniom. Podobnie jest w przypadku wszelkiego rodzaju urządzeń do produkcji i przesyłania energii elektrycznej. Funkcjonują tu bardzo rygorystyczne przepisy, które przede wszystkim mają zapewniać bezpieczeństwo ludzi pracujących w zakładzie, jak i odbiorcom produkowanej energii.

Mieszadła

Celem zapewnienia prawidłowych kryteriów dla procesu rozkładu w warunkach beztlenowych, szczególną uwagę należy zwracać na mieszadła wewnątrz komór fermentacyjnych. Dostępne są różne rozwiązania, co związane jest m.in. z wykorzystywaną technologią, ale przegląd przynajmniej raz w tygodniu wszystkich mieszadeł jest niezbędny. Pracują one w bardzo agresywnym środowisku, a zawartość suchej masy determinuje ich obciążenie.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


 

Bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać oleje w przekładniach, kontrolować szczelność i inne aspekty, które mogą wpłynąć na uszkodzenie podzespołów mieszadeł. Ze względu na rygorystyczne warunki przebiegu procesu fermentacji metanowej i agresywne środowisko, do prac serwisowych i kontrolnych należy podchodzić ze szczególną dbałością. Ze względu na fakt, iż metanogeneza jest procesem beztlenowym, bardzo dużo uwagi należy poświęcić szczelności zbiorników zarówno fermentacyjnych, jak i innych, biorących udział w procesie. Stan tej infrastruktury powinien być monitorowany codziennie.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Tomasz Jasiński / Tomasz Jasiński Biogas Consulting, Jan Jasiński / Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Studenckie Koło Naukowe Ekoenergetyki, Prof. UPP dr hab. inż. Wojciech Czekała / Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE