Ogólnoświatowa ekspansja gospodarczo-ekonomiczna ostatniego ćwierćwiecza sprawia, że zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Z uwagi na to, że obecnie głównym źródłem energii w globalnej gospodarce są paliwa chemiczne a sposobem pozyskiwania energii procesy spalania, to zależność cywilizacji od kopalin nie powinna dziwić. Jednak najniższą emisję CO 2 w przeliczeniu na 1 MJ wydzielonej energii uzyskuje się przy spalaniu metanu.

Aktualne działania naukowe oraz gospodarcze dążą do poszukiwania i wdrożenia technologii nisko- lub bez emisyjnych. Wszelkie działania badawczo-rozwojowe mają na celu zastąpić dotychczasowe tzw. „brudne” technologie, szczególnie w procesach wytwarzania energii, innowacyjnymi technologiami proekologicznymi.

Reklama

Takie podejście daje również szansę na zmodyfikowanie emisji antropogenicznej pochodzącej z hodowli trzody chlewnej i innych zwierząt a prowadzonej na masową skalę. Z danych dostępnych w literaturze wynika, że zorganizowana emisja metanu z pomieszczeń hodowlanych na terenie UE, to ekwiwalent spalania prawie 420 mln ton węgla kamiennego.

Katalityczne utlenianie metanu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku w 2015 roku zawiązano konsorcjum pod nazwą KompUtyl, w skład którego wchodziły trzy jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach oraz dwóch partnerów biznesowych tj. POLNET z Tarnowa Górnego oraz Mega Sp. z.o.o. z Bełżyc, któremu udało się pozyskać projekt BIOSTRATEG2/ 298357/8/NCBR/2016 pn. pracowanie innowacyjnych technologii kompleksowej utylizacji odpadów generowanych w trakcie tuczu trzody chlewnej realizowany w latach 2016-2019.

Biogaz na magazynbiomasa.pl

Rezultatem badań było opracowanie i wdrożenie instalacji katalitycznego utleniania metanu (KUM) do utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego z budynków inwentarskich dla świń, z możliwością utylizacji także amoniaku. Instalacja została wdrożona w gospodarstwie hodowlanym we Włodkowie Dolnym (woj. dolnośląskie). Jest to pierwsza instalacja na świecie, która nie tylko utylizuje metan, ale również ogranicza towarzyszące produkcji zwierzęcej emisje (pyły, H2S, NH3) oraz produkuje energię cieplną.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE