Rok 2023 rozpoczyna się od intensywnej dyskusji o cenach i kosztach energii. Zagadnienie, które dotyczy każdej dziedziny gospodarki, każdej firmy i każdego gospodarstwa domowego jest dobrym przyczynkiem do tego, aby mówić o odnawialnych jej źródłach. Okazuje się, że kiedy szukamy bezpieczeństwa i stabilizacji w dziedzinie energetyki, odnawialne źródła energii są odpowiedzią na te potrzeby.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Niezależność z kalkulatorem w dłoni

Zielona energia, wbrew wielu powszechnym opiniom, może okazać się najbardziej stabilnym źródłem, z punktu widzenia kosztów jej wytwarzania, a więc finalnie cen oferowanych odbiorcom. OZE wymagają oczywiście określonych nakładów finansowych i generują także koszty operacyjne, jednak te drugie są bardzo przewidywalne nawet w długiej perspektywie czasowej. Dodatkowo, koszty operacyjne, a w szczególności koszty „paliwa” są całkowicie niezależne od sytuacji rynkowej, w tym geopolitycznej.

Reklama

– Koszty operacyjne w przypadku OZE są całkowicie niezależne od kosztów pozyskiwania surowców wykorzystywanych jako paliwo, co ma miejsce w przypadku źródeł konwencjonalnych – podkreśla Grzegorz Tomasik, Wiceprezes Zarządu reo.pl. Niezależność od tych czynników jest tu ogromną przewagą. Odnawialne źródła energii pozostają dzięki temu (w tej kategorii), w pełni stabilnym źródłem produkującym energię.

Warto zwrócić uwagę również na to, że w kategoriach planowania produkcji i jej dostosowywania do bieżącego zapotrzebowania, dużą przewidywalnością i płynącym z tego bezpieczeństwem dostaw dla odbiorców, charakteryzują się takie OZE jak biogazownie i elektrownie wodne.

Grzegorz Tomasik

Czasem słońce, czasem deszcz?

Zróżnicowanie technologii wytwarzania energii elektrycznej w OZE, zaawansowanie technologiczne (zastosowane nowoczesne technologie), jak również ich rozproszony charakter sprawiają, że zagrożenie dużymi awariami i związaną z nimi utratą dużego potencjału wytwórczego w tym samym czasie, nie jest obarczone takim ryzykiem jak w przypadku źródeł konwencjonalnych.

– Dostępność coraz lepszych danych o przewidywanych warunkach pogodowych, rozwój narzędzi prognostycznych oraz ciągły rozwój samych technologii wytwórczych OZE sprawiają, że planowanie wolumenów pozyskiwanej energii z OZE w danym okresie jest coraz dokładniejsze – przekonuje Grzegorz Tomasik. Oczywiście warto pamiętać o tym, że największy potencjał ma działanie synergiczne i dywersyfikacja źródeł pozyskiwania energii. W naszych warunkach klimatycznych, połączenie produkcji farm fotowoltaicznych (największa produkcja latem) z produkcją farm wiatrowych (największa produkcja w okresie wiosennym i jesienno-zimowym), daje szansę na zaspokojenie większości potrzeb energetycznych odbiorców – dodaje Tomasik.

Trudne czasy mogą zatem okazać się najlepszym okresem na budowanie większej społecznej świadomości dotyczącej źródeł odnawialnych i edukowania z zagadnień związanych z zieloną energią. Edukacja ekologiczna – dziś już niezbędna, dotycząca także świadomej konsumpcji i zrównoważonego gospodarowania zasobami, nie może istnieć obecnie w oderwaniu od analizy geopolitycznej. Nieprzewidywalność sytuacji i utrata poczucia bezpieczeństwa w wielu znanych i praktykowanych od lat procesach gospodarczych każą szukać alternatyw i rozwiązań – jednym z nich są odnawialne źródła energii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE