Nawet 2,5 mln zł dotacji na biogazownię może otrzymać rolnik w ramach programu Agroenergia 2021. Pomoże on także sfinansować inwestycje w fotowoltaikę, pompy ciepła, małe elektrownie wodne i magazyny energii. Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać pieniądze?
20 lipca 2021 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejną edycję programu Agroenergia. Jest on dedykowany rolnikom i promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Co pomoże sfinansować Agroenergia?
W ramach programu Agroenergia rolnik może otrzymać wsparcie na dwa rodzaje inwestycje w OZE: cześć pierwsza programu dotyczy mikroinstalacji, pomp ciepła i magazynom energii, część druga – biogazowni rolniczych i elektrowni wodnych.
BIOGAZOWNIA ROLNICZA – OD CZEGO ZACZĄĆ?
Precyzując, w części pierwszej dotacje można będzie przeznaczyć na zakup i montaż instalacji o mocy między 10 a 50 kW, gdzie energia produkowana będzie z:
- instalacji fotowoltaicznych,
- instalacji wiatrowej,
- pomp ciepła(wniosek musi być poparty audytem energetycznym),
- instalacji hybrydowej, czyli paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężone w jeden układ.
W tym zakresie można także uzyskać pomoc na zakup magazynu energii.
Z kolei w drugiej części wsparcie można uzyskać na zakup i montaż instalacji o mocy do 500 kW:
- biogazowni rolniczej, wraz z instalacją wytwarzającą biogaz,
- elektrowni wodnej.
W tym wypadku również można uzyskać dotacje na zakup i montaż towarzyszących magazynów energii.
Ile można dostać pieniędzy?
NFOŚiGW przyzna dotację bezzwrotną w wysokości 20% kosztów kwalifikowanych lub zwrotną, niskooprocentowaną, pożyczkę na maksymalnie 10 lat. Wysokość dotacji zależy od wielkości instalacji:
- dla źródeł o mocy od 10 do 30 kW można uzyskać wsparcie w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż do 15 tys. złotych;
- dla instalacji o mocy powyżej 30 i do 50 kW można uzyskać wsparcie w wysokości do 13% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż do 25 tys. złotych.
W przypadku biogazowni rolniczych i elektrownie wodnych o mocy do 500 kW mogą być one sfinansowane z pożyczki w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych lub jako dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych. Wysokość tej dotacji też jest uzależniona od mocy instalacji biogazowni rolniczej czy elektrowni wodnej:
- do 150 kW dotacje może wynieść do 1,8 mln złotych;
- od 150 do 300 kW dotacje może wynieść do 2,2 mln złotych;
- od 300 do 500 kW dotacje może wynieść do 2,5 mln złotych.
Kto może się ubiegać o dotację?
Program jest adresowany zarówno do osób fizycznych (właściciel lub dzierżawca nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha) oraz osób prawnych. Planowany budżet programu wynosi 200 mln zł. Program będzie realizowany do 2027 r.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/nfosigw/agroenergia-2021
Źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Zdjęcia: German Biogas Industry