Popiół z pelletu, który pozostaje po jego spaleniu, znakomicie może zastąpić nawozy mineralne. Wspomaga wzrost roślin, zapobiega m.in. suchej zgniliźnie na pomidorach, a także gorzkim plamom na jabłkach. Dodany do kompostu wzbogaca go m.in. o cenne mikroelementy.
Ogrzewanie biomasą jest bezsprzecznie ekologiczne. Ma pozytywny wpływ na emisję CO2 oraz jakość powietrza. W zachodzącym procesie spalania powstaje oczywiście popiół, ale z uwagi na swoje właściwości nie traktujemy go jako produkt uboczny. To pełnowartościowy nawóz, który może być wykorzystywany w ogrodnictwie czy uprawach i pielęgnacji roślin.
Popiół z pelletu
Nie zachodzi więc potrzeba utylizacji popiołu z biomasy. Przeciwnie – stanowi on alternatywę dla nawozów mineralnych, ponieważ zawiera potas, fosfor oraz wapń. Wysokie pH przyczynia się do odkwaszania gleby niczym wapno nawozowe, ale popiół z pelletu robi to jeszcze skuteczniej. Niewykorzystany popiół można także dodać do kompostu, dzięki czemu wzbogacony zostanie w mikroelementy i inne, cenne składniki.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Oczywiście, aby stał się nawozem, musi być to popiół powstały w wyniku spalenia czystego biopaliwa.. Nigdy nie wolno używać jako nawozu popiołu z pelletu zanieczyszczonego na przykład plastikiem, płytą HDF, MDF lub wiórową oraz barwionym drewnem. Bez ryzyka zaszkodzenia naszym roślinom można używać popiołu z pelletu certyfikowanego Enplus A1, A2 i B.
To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!