Paliwo w postaci granulowanej biomasy jest jedną z dostępnych opcji ogrzewania budynków. Zainteresowanie kotłami zasilanymi pelletem obserwuje się również w Polsce. Aktualnie w naszym kraju pelletem drzewnym ogrzewa się ponad 400 tys. gospodarstw domowych oraz coraz więcej instytucji samorządowych.

Reklama

Dlaczego pellet, a nie surowa biomasa? Po pierwsze, zawartość wilgoci w pelletach jest znacznie niższa: w praktyce od 4 do 8% w porównaniu z 20 do 60% w przypadku surowej biomasy. Wynika to przede wszystkim z wymagań samego procesu granulacji, do którego surowiec nie może być ani zbyt suchy ani zbyt mokry.

Mniejsza wilgotność paliwa w postaci pelletu oznacza wyższą wartość opałową na jednostkę masy, jak również możliwość długiego (wielomiesięcznego) przechowywania bez obawy o rozkład biologiczny. Warunkiem jest ograniczenie dostępu wilgoci z zewnątrz. Po drugie, gęstość nasypowa paliwa w postaci pelletów jest znacznie wyższa niż surowej biomasy, ok. 650-750 kg/m3 w porównaniu do ok. 90-300 kg/m3 w postaci surowej.


Dlaczego pellet? Sprawdź, co musisz wiedzieć!


Co za tym idzie więcej paliwa może być transportowane jednorazowo, a także więcej może być przechowywane w tej samej przestrzeni magazynowej. Po trzecie, pellet jako materiał o standardowych parametrach fizycznych (średnica, długość) i energetycznych (o tym w dalszej części artykułu) pozwala na bardzo stabilne dozowanie podajnikami ślimakowymi, co umożliwia uregulowanie parametrów podawania do automatycznego sterowania kotłem, oraz na zastosowanie standardowych opakowań oraz sposobów transportu i magazynowania.

Przykładem jest pakowanie pelletu w worki (15 kg), które z kolei układane są na europaletach, co ułatwia logistykę. Dla większych ilości stosuje się transport w big bagach, albo luzem (np. w cysternach, wagonach kolejowych czy kontenerach samochodowych) i przechowywanie w silosach. Podsumowując, w przeciwieństwie do biomasy, z której pochodzi, pellet jest produktem standardowym, a to niesie za sobą korzyści opisane powyżej.

Pellet jako odnawialne źródło energii

Biomasa, w tym pellet drzewny i niedrzewny, uważane są za odnawialne źródło energii w ramach unijnego programu RED (Dyrektywa o Energii Odnawialnej z dnia 23 kwietnia 2009 r.), co oznacza, że jej zużycie przyczynia się do osiągnięcia celów UE w zakresie energii odnawialnej. Odnawialność wynika z faktu, że rośliny, z których wyprodukowano pellet – do wzrostu pobierają dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery. CO2 pobrane z atmosfery podczas procesu fotosyntezy zostaje uwolnione podczas spalania pelletu. W ten sposób nie zwiększamy śladu węglowego, co zostało naukowo udowodnione.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia spalania paliw kopalnych tj, węgla (ekogroszku, miału), ropy naftowej i gazu ziemnego, które powoduje przyrost netto ilości CO2 w atmosferze. Wynika to z tego, że spalane paliwo kopalne powstało wiele milionów lat temu i obieg dwutlenku węgla nie jest zamknięty w okresie krótkoterminowym (kilka do kilkudziesięciu lat), tak jak ma to miejsce w przypadku biomasy. Dlatego biomasa uznawana jest za energię odnawialną i neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Warunkiem niezbędnym jest tutaj odnawialny i zrównoważony sposób pozyskiwania biomasy do produkcji pelletu.

To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Justyna Markiewicz, Marcin Siedlecki, Ewa Kochańska / Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE