Certyfikacja nawozowa pofermentu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu gospodarki odpadami, wytworzony poferment stanowi odpad. Odpad, który należy oznaczać kodami 19 06 05 lub 19 06 06. Taka kwalifikacja dotyczy każdej biogazowni. I to niezależnie czy do procesu produkcji wykorzystywane są odpady czy wyłącznie odchody zwierzęce i/lub biomasa. Taki stan prawny powoduje duże komplikacje administracyjne oraz koszty w zakresie rolniczego zagospodarowania pozostałości fermentacyjnych.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Rozwiązaniem tych barier jest przejście tzw. „certyfikacji nawozowej”. W praktyce oznacza uzyskanie pozwolenia z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (dalej: MRiRW) na wprowadzenie do obrotu pofermentu jako nawozu organicznego. Lub jako organicznego środka poprawiającego właściwości gleby (dalej: polepszacz gleby).
Oto główne korzyści:
- możliwość przekazywania bez ograniczeń pofermentu do rolników (poferment będący odpadem może być przekazywany wyłącznie do podmiotów posiadających decyzję na odzysk R10),
- brak koniczności prowadzenia ewidencji oraz przekazywania pofermentu przez system BDO,
- brak konieczności wykonywania kosztownych oznaczeń metali ciężkich w gruntach, na których zagospodarowywany jest poferment.
Certyfikacja nawozowa od a do z…
Pobór prób przez przedstawicieli Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej oraz opracowanie dokumentów: deklaracja producenta, opis procesu produkcji, projekt instrukcji stosowania i przechowywania, karta charakterystyki oraz określenie unikalnej nazwy przyszłego produktu.
Wykonanie badań: fizyko-chemicznych, mikrobiologicznych i parazytologicznych pofermentu – niezbędnych do wystąpienia do poszczególnych Państwowych Instytutów Badawczych o wydanie opinii na temat przydatności pofermentu jako przyszłego produktu.
W zależności od indywidualnych potrzeb biogazowni można uzyskać następujące opinie w zakresie zastosowania przyszłego produktu:
- do upraw polowych i rekultywacji,
- w uprawie roślin ozdobnych i trawników,
- do uprawy warzyw,
- a także do upraw sadowniczych,
- do stosowania na użytkach zielonych.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Dodatkowo w toku postępowania należy uzyskać odrębne opinie dot. wpływu produktu na środowisko oraz zdrowie ludzi i zwierząt z uprawnionych Instytutów (PIW-PIB, IMW, IOŚ). Uzyskanie decyzji zatwierdzającej działalność biogazowni przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na bazie opracowanych dokumentów i uzyskanych opinii przygotowanie wniosku do MRiRW o wydanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu pofermentu.
Paweł Karwat
BIO-INDUSTRY
tel. +48 660 000 427
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE