Najprostsza definicja synergii w ekonomii odnosi się do uzyskiwania dodatkowych korzyści poprzez współpracę i integrację różnych elementów systemu gospodarczego. Polskie Stowarzyszenie Biometanu od ponad roku wypracowuje model współpracy pomiędzy producentami energii w OZE w instalacjach biometanowych a sektorem rolnym. W szczególności z polskimi producentami mleka i w dalszej kolejności produktów mlecznych, takich jak jogurty, sery, masło, śmietana czy lody.

Reklama

Jesteśmy szóstym co wielkości producentem mleka w UE, z ponad 8,4% udziałem w rynku i jednym z nielicznych unijnych krajów, które zwiększyły jego produkcję w 2023 r. Według danych GUS, krajowy skup mleka w 2023 r. wzrósł o 2,2% w porównaniu do 2022, osiągając poziom 12,9 mld l.

Mamy także potencjał do wzrostu tej produkcji, eksportowanej w znaczącej części na rynki europejskie – musimy jednak zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia dla naszej pozycji rynkowej, wynikające z nieuniknionego w ciągu najbliższych lat uruchomienia mechanizmu znakowania produktów spożywczych (tzw. carbon labelling), czyli „śladu węglowego produktu”.

System etykietowania węglowego polega na informowaniu o śladzie węglowym i choć na tym etapie jego stosowanie nie wynika jeszcze z żadnych regulacji, to wola konsumentów jest jasna – w większości chcą oni wiedzieć jaki wpływ na klimat miało wytworzenie danego produktu. Można się spodziewać, że za chwilę ta informacja będzie dla kupujących kluczowym czynnikiem decyzyjnym.

Biometan w rolnictwie

Na zachodzie Europy dzieje się to już teraz: holenderski producent żywności Unilever ogłosił niedawno, że zamieści etykiety węglowe na wszystkich swoich 70 000 produktów – duże zobowiązanie, na które decyduje się jednak coraz więcej firm. Należą do nich np. Oatly – szwedzki producent mleka, czy też Quorn – brytyjska firma znana ze swoich produktów zastępujących mięso.

Wracając do polskich producentów mleka: jak pisaliśmy już w grudniowym wydaniu „Magazynu Biomasa”, w samych gospodarstwach rolnych współpraca z instalacją produkującą biogaz czy biometan może nawet o ponad 1/3 zmniejszać ślad węglowy w finalnych produktach rolno-spożywczych.

Synergia w tym ujęciu to jednak nie tylko redukcja emisji CH₄ i N₂O z odchodów zwierzęcych, osiągnięta dzięki fermentacji beztlenowej i kontrolowanemu uwalnianiu metanu w fermentorach. Instalacje biogazowe i biometanowe to przede wszystkim prosty sposób na wykorzystanie produkcji zwierzęcej w cyklu gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie odchody zwierzęce stają się źródłem energii i ciepła.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w raporcie Biogaz i biometan 2024. Pobierz za darmo klikając w link:

Raport Biogaz i biometan w Polsce 2024

Pobierz za darmo i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Marek Pituła, Polskie Stowarzyszenie Biometanu (PSB)

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE