Na świecie biometan wykorzystywany jest przez koncerny energetyczne i paliwowe. Czy funkcjonujące w Polsce firmy  tego formatu zainteresowane są jego szerokim zastosowaniem?

Biometan to jedno z paliw, na które warto postawić, mając w perspektywie przepisy dotyczące emisji CO2 i  Dyrektywę REDII. Od co najmniej 20 lat zainteresowani są nim zwłaszcza producenci ciągników, samochodów  ciężarowych i autobusów. Ciągnik na biometan swego czasu produkowała Vectra.

Reklama

New Holland po próbach z  ciągnikiem zasilanym wodorem, w 2013 roku zaprezentował zasilany biometanem ciągnik T6.140. Carlo Lambro,  prezes New Holland Agriculture, podczas prezentacji maszyny na wystawie światowej EXPO 2015 podkreślał, że  ciągnik ten wpisuje się w idee firmy. New Holland dąży nie tylko do oszczędności w funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego, ale również przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji w spalinach.

– Wystarczy dodać, że  nasz prototypowy ciągnik napędzany biometanem emituje o 80 proc. mniej CO2 niż  porównywalne maszyny napędzane olejem napędowym – mówił Carlo Lambro. Biometan, poza wykorzystaniem w sektorze transportu, może być też wtłaczany do sieci i wykorzystywany w ciepłownictwie.

Biogazownicy w walce

Od lat trwają starania biogazowników o to, by biometan uzyskał odpowiednie miejsce w polskiej gospodarce. Ostanie miesiące pokazują wyraźnie, że działania te przynoszą skutek, choć do optymizmu jeszcze daleko. Z niepokojem  oczekiwane są decyzje Polskiej Spółki Gazownictwa, która już na początku 2018 roku podczas spotkania z  branżystami prezentowała możliwości techniczne i formalno-prawne przyłączenia biogazowni do dystrybucyjnej sieci gazowej.

Prawdopodobnie właśnie ten aspekt wykorzystania biometanu przyczynić się może najbardziej do wzrostu  opłacalności jego produkcji w biogazowniach rolniczych. Który z koncernów zainteresowany jest wykorzystaniem potencjału biogazu?

– Spółka naszej Grupy, Enea Wytwarzanie, posiada biogazownie, w których wytworzony w wyniku fermentacji beztlenowej biogaz w całości jest wykorzystywany jako paliwo gazowe do silników gazowych, służących do produkcji  energii elektrycznej oraz ciepła – informuje Mateusz Pilarczyk z Departamentu PR i Komunikacji ENEA. – Nie  wykorzystujemy wytworzonego biogazu do innych celów, nie wtłaczamy go do sieci gazowej ani nie poddajemy  oczyszczaniu i wzbogaceniu do postaci biometanu. Całość wytworzonego biogazu przeznaczana jest na cele produkcji  energii elektrycznej oraz ciepła – podkreśla.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Rynku Biogazu. W internecie za darmo!

Tekst: Beata Klimczak

Zdjęcie: pixabay.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE