Ekonomiczne aspekty stosowania biomasy w energetyce

Biomasa w energetyce

Biomasa jako OZE konkuruje na rynku z fotowoltaiką, farmami wiatrowymi, geotermią, biometanem, źródłami wodnymi i zielonym wodorem. Źródła OZE muszą z kolei konkurować z tradycyjnymi nośnikami energii, jakimi są węgiel i gaz ziemny. Niemałą rolę w tym współzawodnictwie odgrywają także koszty emisji CO2, których odzwierciedleniem jest wskaźnik EU ETS.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Biomasa w energetyce

Sytuacja polityczna w ostatnich miesiącach spowodowała potężne zamieszanie na rynku nośników i źródeł energii.

Ceny gazu ziemnego i węgla zmieniają się radykalnie z tygodnia na tydzień. W takiej sytuacji długoterminowe planowanie inwestycji w energetyce musi uwzględniać nie tylko dotychczasowe trendy sprzed wojny w Ukrainie, ale także długoterminowe tendencje, jakie wynikają z decyzji politycznych w zakresie surowców energetycznych UE i USA, a także innych wiodących potęg gospodarczych.

Należy się zatem spodziewać w okresie najbliższych 3-5 lat:

  1. Utrzymania długoterminowych cen węgla energetycznego na poziomie 300-400 USD/t na warunkach ARA , tzn. 56-74 PLN/GJ.
  2. Utrzymania cen gazu ziemnego na poziomie 400-700 PLN/MWh, tzn. 110– 195 PLN/GJ.
  3. Czy też utrzymania ceny uprawnień EU – ETS na poziomie 80-100 EUR/t, tzn. 35-44 PLN/GJ dla węgla i 20-26 PLN/GJ dla gazu ziemnego.
  4. Utrzymania restrykcyjnej polityki w stosunku dostępu do gazu ziemnego. Aktualnie w Komisji Europejskiej toczą się dyskusje dotyczące zakazu stosowania gazu w małych instalacjach domowych po 2027 r. Wspomniana wcześniej decyzja PE z dn. 6. lipca br. dopuszczająca warunkowo gaz ziemny jako „zielone” źródło do 2035 r. wcale nie jest zwycięstwem lobby gazowego. Nawet jeśli gaz ziemny byłby dostępny i możliwe byłoby wykorzystanie czasowe węgla, to uwzględniając giełdowe ceny futures surowca i uprawnień ETS oznaczałoby cenę 1 GJ z węgla na poziomie 91-118 PLN, a dla gazu ziemnego nawet bez ETS -110-195 PLN/GJ.

Jak na tym tle wyglądają prognozy dla źródeł OZE?

Pewne pojęcie na temat kosztów LCOE dla różnych źródeł energii w okresie przed kryzysem ukraińskim przedstawia na podstawie analizy danych inwestycji oddanych do użytku w Niemczech w 2021 r. publikacja Fraunhofer Institut (rys. 1 na s. 64).

Na tle innych źródeł OZE należy zwrócić uwagę na dane dotyczące biogazu i biomasy stałej. Przedstawia je rys. 2 na s. 65.

Rysunki i wiele więcej znajdziesz poniżej!

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”. DO POBRANIA PONIŻEJ:

Raport Biomasa w Polsce

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst:
  • Marek Pronobis – Politechnika Śląska
  • Sylwester Kalisz – Politechnika Śląska
  • Jerzy Majcher – MJ Doradztwo Energetyczne
  • Józef Wasylów – Biuro Techniki Kotłowej –Tarnowskie Góry
  • Józef Sołtys – PTH Intermark
Zdjęcie: Shutterstock

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski