Po sześciu latach przygotowań i formalności PEC w Łukowie (woj. lubelskie) rozpoczyna budowę nowej ciepłowni opalanej zrębką drzewną. 29 maja podpisano umowę z wykonawcą – firmą AB Industry. Uruchomienie instalacji planowane jest na koniec 2027 roku.
Koszt inwestycji to 56,5 mln zł. Dofinansowanie do projektu PEC Łuków otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze przed pandemią. Jednak dopiero pod koniec maja br. udało się zakończyć proces przedinwestycyjny.
„Podpisaliśmy umowę z firmą AB Industry S.A. na budowę nowej, ekologicznej ciepłowni w naszym mieście! Inwestycja będzie dofinansowana ze środków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już za kilka lat Łuków będzie ogrzewany „paliwem” ze zrębek, zamiast węgla!” – informuje Urząd Miasta Łuków na swoim facebookowym profilu.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne – zarejestruj się!
W ramach inwestycji dzięki finansowaniu z NFOŚiGW w Łukowie mają zostać zbudowane:
– kocioł o mocy 3,9 mWt
– dodatkowy moduł ORC (3,1 mWt) produkujący też 0,73 mWe energii elektrycznej
– kocioł o mocy 12 mWt
– magazyn ciepła o powierzchni 250 m3
– układ kondensacji spalin
– 24-godzinny magazyn biomasy z ruchomą podłogą
– infrastruktura towarzysząca
Ciepłownia biomasowa to duże oszczędności dla miasta
Nowa instalacja to dla mieszkańców czystsze powietrze, a dla miasta duże oszczędności, bo dzięki zastąpieniu węgla biomasą w budżecie zostaną miliony złotych, które dotąd trzeba było płacić za wykorzystywanie paliw kopalnych.
„My realizując to zadanie właśnie wychodzimy z ETS-u, czyli nie będziemy wydawać pieniędzy naszych mieszkańców na płacenie za emisję CO2 – mówi burmistrz Łukowa Piotr Płudowski. – Ostatnie 3 lata, to kwota około 15 milionów złotych. Tyle trzeba było wyłożyć za to, że w naszym PEC-u był i jest spalany węgiel.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE



![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-218x150.jpg)







![11. Forum Pelletu. Rynek przed kolejnym sezonem grzewczym – skala wyzwań rośnie [RELACJA+FOTO]](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/11.-Forum-Pelletu-Gdansk-relacja-218x150.jpg)
















![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-100x70.jpg)


