W roku 2022 firma B4S Sp. z o.o., wyłączny dealer włoskiej firmy Ecospray Technologies S.r.l, rozpoczęła w Polsce sprzedaż systemów oczyszczania i skraplania biometanu projektowanych, produkowanych i uruchamianych przez Ecospray.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Typowa instalacja składa się z jednostki oczyszczającej, modułu skraplającego, zbiornika magazynowego, sterowni kontrolno-pomiarowej i dystrybutora LNG.

Reklama

BioLNG – technologia ulepszania biogazu

System ECO-SORBTM VPSA proponowany przez Ecospray opiera się na zastosowaniu w specyficznym sektorze biogazu technologii VPSA (Vacuum Pressure Swing Adsorption). Wywodzi się ona z szeroko stosowanej już w przemyśle technologii PSA, wykorzystującej różne rodzaje ciał stałych do wychwytywania zanieczyszczeń (adsorpcja na porowatym adsorbencie), które mają być wyeliminowane w przepływie oczyszczanego gazu.

Sita molekularne pozwalają na adsorpcję molekuł pod ciśnieniem atmosferycznym w fazie pracy, w której biogaz przechodzi przez złoże sorbentu zawarte w reaktorach cylindrycznych, jednocześnie uwalniając te same molekuły w fazie regeneracji prowadzonej poprzez obniżenie ciśnienia (próżnia bliska zeru absolutnemu). Klasyczny proces PSA pracuje zazwyczaj z liczbą reaktorów od 4 do 6.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Rozwiązanie ECO-SORBTM jest natomiast skonfigurowane z trzema reaktorami, minimalną liczbą gwarantującą ciągłość przepływu oraz z podwójnym obiegiem próżniowym, a wszystko to tak dobrane, aby zapewnić ciągłą produkcję metanu, gdyż jeden z reaktorów jest zawsze w fazie absorpcji, podczas gdy pozostałe wykonują złożone cykle regeneracji, płukania i ponownego sprężania.

Zaletą tego rozwiązania jest więc wykorzystanie mniejszej liczby reaktorów niż w przypadku innych propozycji na rynku z technologią PSA, co gwarantuje niższe koszty inwestycji i utrzymania w połączeniu z większą niezawodnością, co przekłada się na większą dostępność operacyjną. Sorbentem stosowanym przez ECO-SORBTM jest odpowiedni syntetyczny zeolit charakteryzujący się dużą selektywną zdolnością adsorpcyjną wobec dwutlenku węgla i siarkowodoru. Ten rodzaj zeolitu jest regularnie dostępny na rynku i dlatego łatwo się w niego zaopatrzyć.

Wyniki prowadzonych od lat instalacji demonstracyjnych pokazują ich zalety:

  • elastyczność – doskonała w dopasowaniu do zmieniających się warunków biogazu zasilającego;
  • łatwa konserwacja – ograniczona do prostych i szybkich rutynowych czynności, które mogą być wykonywane przez samych operatorów;
  • niezawodność – zastosowanie komponentów, które zostały szeroko przetestowane i specjalnie dostosowane do technologii ECO-SORBTM pozwala na uzyskanie wysokiej niezawodności systemu;
  • standardowe komponenty i wyposażenie – łatwe do znalezienia na rynku;
  • dostępność – praca przy zmniejszonej liczbie adsorberów i zaawansowany system sterowania gwarantuje roczną dostępność systemu na najwyższym poziomie;
  • modułowa konstrukcja i prefabrykowane wyposażenie;
  • żywotność – wydłużona dzięki doborowi odpowiedniego i wytrzymałego materiału adsorbującego, jakim jest zeolit;
  • krótki cykl rozruchu – mniej niż kwadrans.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

B4S Sp. z o.o.

02-695 Warszawa, ul. Wydmińska 4

tel.: 662 672 544, e-mail: mm@b4s.pl

www.biolng.com.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE