Biogazownia rolnicza? Myśli o niej coraz więcej polskich gospodarstw. Głównie jako możliwości wykorzystania zielonego ciepła do ogrzewania budynków inwestorskich, możliwości wykorzystania pofermentu do nawożenia gruntów, ale przede wszystkim jako doskonałego źródła dywersyfikacji przychodów. Jak się do tego zabrać i od czego zacząć?


Reklama

Biogazownia rolnicza – jak się za to zabrać?

Przed rozpoczęciem inwestycji należy sporządzić biznesplan, stanowiący o słuszności decyzji o budowie, a także analizę substratową. Należy ustalić wielkość biogazowni odpowiednią do przyjęcia substratów, jakimi zamierzamy gospodarować.

Jest to podstawa do oszacowania parametrów uzyskiwanego biogazu oraz określenia ilości uzyskiwanej energii. Informacje na temat wielkości biogazowni pozwolą z kolei na wybór odpowiedniej lokalizacji pod inwestycję. Zastanawiając się nad lokalizacją należy wziąć pod uwagę czy jest to działka posiadająca MPZP (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego), którego zapisy pozwalają na budowę biogazowni, czy działka, na której możliwe będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Przy wyborze lokalizacji ważne jest, aby uwzględnić możliwości techniczne przyłącza elektrycznego, a także możliwości wykorzystania i przekształcenia istniejącej infrastruktury. Istotne jest również zachowanie odpowiednich odległości od np. zabudowań mieszkalnych czy też obszarów chronionych, aby uniknąć ewentualnych protestów społecznych.

Ustalając lokalizację biogazowni należy wziąć pod uwagę czy w przyszłości planowana jest rozbudowa instalacji. Warto również sprawdzić warunki gruntowo-wodne terenu, wykonując badania geologiczne, aby mieć pewność, że wybrany teren nadaje się pod budowę instalacji. Kolejno należy przygotować odpowiednie dokumenty będące załącznikami do wniosku o uzyskanie warunków zabudowy – wypis z rejestru gruntów oraz kopię mapy zasadniczej.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Można wówczas zaczynać procedury administracyjne. Dla wielu inwestorów procedury administracyjne i etap uzyskiwania decyzji oraz pozwoleń jest najtrudniejszy. Bywa tak głównie dlatego, że jest to najbardziej czasochłonny i najmniej znany im etap. Nie codziennie przecież uzyskuje się np. pozwolenie na budowę. W tym zakresie inwestorów wyręczyć mogą specjalizowane firmy, co znacznie skraca okres oczekiwania na stosowne decyzje.

Droga uzyskiwania stosownych pozwoleń:

  1. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
  2. Decyzja o warunkach zabudowy (DWZ), wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)
  3. Projekt budowlany i decyzja: pozwolenie na budowę
  4. Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej
  5. Zaświadczenie z URE o możliwości sprzedaży niewykorzystanej energii do sieci

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Paulina Homieja, Marlena Krok  / Zespół agriKomp Polska Sp. z o.o.
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE