Z Marcinem Laskowskim, prezesem Zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o. i wiceprezesem Zarządu PGB Serwis Sp. z o.o., o przyszłości sektora biogazu rozmawia Beata Klimczak.

Jaki kierunek rozwoju powinien obrać sektor biogazu w Polsce?

Marcin Laskowski: Do tej pory w Polsce powstają instalacje wytwarzające biogaz i produkujące z niego energię elektryczną i ciepło, co wynika ze specyfiki systemu wsparcia. Rola elektrociepłowni biogazowych w systemie elektroenergetycznym jest bardzo ważna, ponieważ są to sterowalne źródła energii odnawialnej, które pomagają w stabilizacji sieci elektroenergetycznych. Jest to jednak technologia znacząco droższa od innych OZE, takich jak elektrownie wiatrowe i fotowoltaika, które dzięki coraz powszechniejszemu użyciu magazynów energii można lepiej bilansować.

Reklama

Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


O ile zatem w elektroenergetyce biogaz ma znaczącą konkurencję, to jest jedynym źródłem gazu odnawialnego i w tym kierunku powinna się rozwijać branża biogazowa w Polsce. Takie są plany także w całej Unii Europejskiej, która zakłada szybki proces dekarbonizacji energetyki, w tym wyeliminowanie gazu ziemnego jako paliwa kopalnego i w miarę możliwości zastępowania go jedynym obecnie zamiennikiem, czyli biogazem. Są plany rządowe, aby zacząć przyjmować do sieci gazowych biometan produkowany z biogazu. Obecnie czekamy na odpowiednie regulacje i system wsparcia i już przygotowujemy inwestycje biometanowe.

Czy dostrzega pan zmiany w otoczeniu gospodarczym, politycznym, prawnym, które mogą wskazywać, że biogaz w końcu zyska na znaczeniu jako odnawialne źródło energii?

Marcin Laskowski: Jak najbardziej. W 2018 roku wprowadzone zostały taryfy gwarantowane dla biogazowni, które były impulsem dla inwestycji w obszarze produkcji biogazu w Polsce. Teraz czekamy na przepisy dotyczące funkcjonowania i finansowania instalacji biometanowych, co powinno nadać impuls do rozwoju także w tej dziedzinie.

Zauważalna zaczyna być także rola biogazowni rolniczych jako najbardziej efektywnego sposobu przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów z rolnictwa i przemysłu przetwórstwa spożywczego, co wpisuje się doskonale w trendy gospodarki o obiegu zamkniętym. Co prawda jeszcze czasami spotykamy się z brakiem świadomości korzyści biogazowni w tym zakresie, ale to powoli się zmienia.


Biogaz i biometan na www.magazynbiomasa.pl


Także na poziomie Unii Europejskiej rośnie świadomość znaczenia biogazowni w systemach energetycznych. Nowa dyrektywa w sprawie promocji OZE (RED II) wskazuje na rosnące znaczenie biometanu, głównie w transporcie. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia wymogu zapewnienia do 2030 r. co najmniej 14% udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu w sektorze transportu. Państwa członkowskie, także Polska, są zobowiązane do transpozycji tych wymagań do prawa krajowego, a w konsekwencji do ich realizacji, co będzie wielkim wyzwaniem dla polskiego transportu, ale także sygnałem dla branży biogazowej, że można planować nowe inwestycje biometanowe.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE