Został tydzień, aby zgłosić swoje uwagi do rozporządzenia. Projekt proponuje wymagania jakościowe dla skroplonego gazu ziemnego, jak również dla biometanu w formie bioLNG.

Reklama

26 czerwca do konsultacji skierowano zaproponowane przez Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska Rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wejdzie ono w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

LNG i bioLNG z wymogami

Projekt rozporządzenia jest uzupełnieniem ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Jak podkreśla ustawodawca, ustalenie tych norm jest konieczne także ze względu na rosnące zainteresowanie LNG oraz pojawienie się nowych technologii.

– Ponadto określenie wymagań jakościowych dla skroplonego gazu ziemnego (LNG), w tym skroplonego biometanu, który posiada takie same parametry jakościowe jak LNG, przeznaczonych do napędu pojazdów silnikowych, umożliwi objęcie skroplonego gazu ziemnego (LNG), w tym skroplonego biometanu, Systemem Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw (art. 11 ust. 1 powołanej ustawy), który jest zarządzany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów […] – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.


Czytaj też: EBA opublikowała Europejską Mapę Biometanu 2025. Który kraj ma najwięcej instalacji?


Wyznaczenie parametrów jakościowych ma wyeliminować złej jakości paliwo, które mogłoby powodować nieprawidłową pracę silnika, negatywnie oddziaływać na środowisko, a nawet szkodzić zdrowiu.

W dokumencie wskazano następujące wymagania jakościowe:

Wymagania jakościowe dla skroplonego gazu ziemnego (LNG). Źródło: Rozporządzenie Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska

Wymagania ustalono w oparciu o normę opracowana w 2017 r. przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) – Komitet Techniczny (TC) 408.

Określenie norm jakościowych to kluczowy krok na drodze do monitorowania tych parametrów. Wdrożenie rozporządzenie zagwarantuje podstawę do prowadzenia kontroli przez Inspekcję Handlową.

Czy to wystarczy?

W czwartek odbyło się posiedzenie Grupy roboczej ds. wsparcia wykorzystania biometanu w transporcie. Podczas spotkania omawiano możliwość opomiarowania bioCNG i bioLNG oraz o związanych z tym problemach.


Czytaj też: KE uruchamia Platformę energii i surowców


– Zachęcam osoby mogące wspomóc nas w wypracowaniu założeń do propozycji zapisów rozporządzenia określającego sposoby opomiarowania LNG do kontaktu i przesyłania propozycji rozwiązań technicznych – materia nie jest prosta – napisał na LinkedIn Marcin Nocoń, koordynator drugiej grupy i właściciel Bio-Energo-Gaz Marcin Nocoń. – Jednakże aby to rozporządzenie mogło być faktycznie stosowane konieczne jest rozporządzenie określające precyzyjnie: kto, kiedy i jak będzie kontrolował i potwierdzał jakość i ilość biometanu transportowanego w postaci bioLNG lub bioCNG; czy odbiorca końcowy będzie potrzebował potwierdzenia ilości i jakości bioCNG i bioLNG? Kto taki dokument i na jakiej podstawie będzie mógł wystawić? – dodał.

Więcej informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE