Poseł Janusz Kowalski chce, by polski biometan rozwinął się tak, jak bioetanol. Z mównicy sejmowej podał przykład biopaliwa E10, które obecnie wykorzystuje 500 tys. t krajowej kukurydzy, przyczyniając się do zwiększenia zyskowności rolnictwa. Aby przyspieszyć inwestycje w obszarze biometanu, zamierza zaproponować odpowiednią legislację.
Wypowiedź posła miała miejsce podczas pierwszego dnia 25. posiedzenia Sejmu, 18 grudnia 2024 r.
Będzie nowa ustawa dla biometanu?
Janusz Kowalski opowiedział o swoich planach związanych ze stworzeniem ustawy dedykowanej odnawialnym gazom. Pomysł zrodził się w czasie rozmów przeprowadzonych podczas 9. Kongresu Biogazu.
Ustawa ma umożliwić wprowadzanie propanu do biometanu w celu zwiększenia jego ciepła spalania.
Czytaj też: Kongres Biogazu: Jak pobudzić rozwój rynku biogazu?[RELACJA I ZDJĘCIA]
– Przygotowuję i jeszcze w tym roku zgłoszę ustawę, która pozwoli odblokować inwestycje w biometan i również w bioLNG, co jest ważne dla rolników. Postarajmy się nad tym projektem ponadpolitycznie popracować, po to, żeby wytwarzać jak najwięcej paliw i energii elektrycznej oraz gazu, który zastąpi importowany gaz ziemny – mówił poseł.
Przypomniał przy okazji sukces tzw. specustawy biogazowej, która wprowadziła szereg ułatwień dotyczących budowy i operowania instalacjami rolniczymi. Została ona przegłosowana bez żadnego głosu sprzeciwu.
MKiŚ również ma plany związane z wprowadzeniem zmian legislacyjnych dla biogazu i biometanu.