Dziś weszła w życie specustawa biogazowa

biogazownia

To już dziś. Nastąpiła nowa era dla rolniczego OZE w Polsce. Specustawa biogazowa przyczyni się do transformacji energetycznej obszarów wiejskich, a wesprze ją w tym finansowanie w ramach programu „Energia dla Wsi”.

8 września br. w Kutnie odbyła się konferencja, której tematem była specustawa biogazowa. Wydarzenie miało miejsce na terenie zakładu ENERBIO Sp. z o.o. Znajduje się tam biogazownia rolnicza o mocy 0,999 MW.

Biogazownie z uproszczonym procesem inwestycyjnym

– Specustawa wnosi przede wszystkim ułatwienia w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych, które my oszacowaliśmy na około pięć miesięcy. O tyle czasu skróci się proces przygotowywania takiej inwestycji i budowy instalacji biogazowej zintegrowanej z gospodarstwem rolnym – mówił Dariusz Bojsza, wiceprezes zarządu ds. energii i klimatu Neo Energy Group.

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu wdraża wiele rozwiązań, które usprawnią formalne aspekty budowy instalacji oraz ureguluje kwestie do tej pory będące utrudnieniem dla sektora. Nowe przepisy gwarantują przyspieszone terminy wydawania decyzji o zatwierdzaniu projektu budowlanego, pozwalają także lokalizować instalacje na preferencyjnych warunkach oraz uproszczają wykorzystanie pofermentu jako nawozu.

Więcej na temat specustawy biogazowej pisaliśmy we wcześniejszych artykułach: Specustawa biogazowa powinna usprawnić formalności. Mamy potencjał?, Ustawa o ułatwieniach dla biogazowni rolniczych z podpisem prezydenta, Budowa biogazowni? Będzie teraz prościej i szybciej, Specustawa biogazowa – jaki potencjał widzą eksperci?.


Mapa biogazowni w Polsce – dołącz już dziś!


Rolnicy sięgają po wsparcie, chcą biogazowni

– W tym roku polski rząd przeznaczy na „Energię dla wsi” 500 mln zł, a warto przypomnieć, że cała wartość programu była planowana na 1 mld zł do 2030 roku. Już dziś wiemy, że złożono wnioski na 67 nowych biogazowni. Większość to są biogazownie małe, zakładane przez rolników i hodowców, którzy chcą obniżyć koszty energii i ciepła w swoich gospodarstwach – mówił podczas konferencji prasowej Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Dla paneli fotowoltaicznych i wiatraków przewidziano pożyczkę w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych, przy czym nie mogą one przekroczyć 25 mln zł. Z kolei dla biogazowni rolniczych przewidziano dotację w wysokości 65% kosztów kwalifikowanych (do 20 mln zł).

Po liczbie wniosków złożonych na dofinansowanie biogazowni wyraźnie widać, że jest to obszar zainteresowania polskich rolników.


Czytaj też: Wczoraj 100 mln, dzisiaj 500 mln, jutro miliard! Wzrasta budżet programu Energia dla wsi


Nie tylko dla rolników indywidualnych

Z programu „Energia dla Wsi” mogą korzystać nie tylko indywidualni rolnicy, ale także spółdzielnie energetyczne. Warto zauważyć, że to korzystne, ponieważ specustawa biogazowa kierowana jest również do takich właśnie zbiorczych podmiotów.

Poza spółdzielniami energetycznymi i rolnikami, skorzystają na jej zapisach także producenci win czy podmioty wytwarzające ciepło, energię, biogaz rolniczy oraz biometan z biogazu rolniczego.

Czytaj koniecznie!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: kutno.net.pl

This post is also available in: polski