Dwudniowa konferencja zorganizowana przez ogólnopolski miesięcznik branżowy „Magazyn Biomasa” zakończyła 30 października targi POLECO System. Blisko 60 przedstawicieli branży OZE, urzędów i instytucji, pracowników naukowych, a także osoby zainteresowane rozwojem sektora biomasy w Polsce wzięło udział w prelekcjach w ramach czterech bloków tematycznych.
Spotkanie, które odbywało się 29-30 października w ramach wystawy POLECO System, było pierwszym tego typu wydarzeniem dedykowanym branży biomasowej, zorganizowanym podczas poznańskich targów.
Czwartkowe sesje poświęcono tematowi biomasy i biopaliw, a wśród prelegentów pojawili się m.in. Mirosław Olszewski z firmy Pellas X („Palniki na pellet, agropellet i pył biomasy”), Łukasz Wilczyński z KWE Technika Energetyczna („Biomasa a układy kogeneracyjne”), Mikołaj Rudawski z Silva International („Biomasa leśna – niewykorzystany potencjał”) oraz dr inż. Patryk Weisser z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych („Energia odnawialna z odpadów”). Podczas wykładów dyskutowano o barierach hamujących rozwój sektora biomasy w Polsce, podkreślając m.in. brak spójnej polityki państwa odnośnie OZE, brak wsparcia rządowego dla rozwoju energetyki rozproszonej oraz niejednolite przepisy Lasów Państwowych w związku z pozyskiwaniem biomasy leśnej. Alicja Szczypta z Wood Capital podczas wykładu „Energetyka zawodowa szansą dla rolnictwa” przedstawiła rynek upraw roślin energetycznych jako szczególnie atrakcyjny dla rolników.
Pierwsza edycja pokazała pokłady dobrej energii w branży. Chcemy żeby takie spotkanie jak to zorganizowane przez redakcję „Magazynu Biomasa” i Międzynarodowe Targi Poznańskie stymulowało tę energię, promowało wiedzę o OZE w Polsce i przekładało się na budowanie dobrych relacji biznesowych
Blok tematyczny biopaliwa obejmował wystąpienie Izabeli Krysiuk z Krajowej Izby Biopaliw („Biopaliwa transportowe – ważna część polskiego rynku biomasy”) oraz dr inż. Joanny Starosty z firmy Bioten, która przedstawiła innowacyjną i nagradzaną na polskim rynku technologię do produkcji biopaliw I i II generacji POSTERUS 2020.
Piątkowe sesje tematyczne, które odbyły się drugiego dnia konferencji, wzbudziły szczególne zainteresowanie przedstawicieli sektora biogazu. Wśród prelegentów znaleźli się Lech Ciurzyński i Benny Laursen z BLC Biogas („Kiedy biogaz się opłaca?”), Sylwia Koch-Kopyszko z UPEBI, która przedstawiła perspektywy rozwoju rynku w kontekście nowych przepisów („Biogaz po 1 stycznia 2016 r. – prognoza rozwoju rynku”) oraz Małgorzata Kachniarz, której prelekcja dotyczyła stosunkowo nowego w Polsce tematu mikrobiogazowni dla sektora rolno-spożywczego.
Ciekawym case study Andrzej Samborski z IP Kwidzyn otworzył blok poświęcony roślinom energetycznym, opowiadając o realizowanym z sukcesem projekcie upraw topoli hybrydowej i wyzwaniach jakie stawia przed przedsiębiorstwami polityka środowiskowa. Temat kontynuowała Alicja Szczypta z firmy Wood Capital prezentując zagadnienie zagajników krótkiej rotacji. Tę sesję i zarazem konferencję zamknęło bardzo ciekawe wystąpienie Marleny Matłok, opiekuna projektu Bambu Rain dotyczącego przemysłowej hodowli bambusa na biomasę z przeznaczeniem m.in. na produkcję węgla aktywnego.
– To nasza pierwsza, ale na pewno nie ostatnia konferencja biomasowa z Poznaniu – powiedział Maciej Roik, redaktor naczelny „Magazynu Biomasa”, na zakończenie spotkania dziękując prelegentom, firmom partnerskim oraz zaproszonym gościom za uczestnictwo w wydarzeniu. – Pierwsza edycja pokazała pokłady dobrej energii w branży, chcemy żeby takie spotkanie jak to zorganizowane przez redakcję „Magazynu Biomasa” i Międzynarodowe Targi Poznańskie stymulowało tę energię, promowało wiedzę o OZE w Polsce i przekładało się na budowanie dobrych relacji biznesowych – podkreślił Maciej Roik.
Konferencja „Biomasa – Energia Biznesu 2015” została zorganizowana przez „Magazyn Biomasa” wspólnie z targami POLECO System oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi 29-30 października br.
Partnerami konferencji były firmy Bioten, CWD Group oraz KWE Technika Energetyczna.
Zdjęcia: Redakcja „Magazynu Biomasa”
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE