Dobre wieści płyną z Sopotu. Do 2024 roku z miasta mają zniknąć wszystkie piece węglowe. W ciągu dwóch lat środki na ten cel, czyli wymianę urządzeń grzewczych opalanych węglem na ekologiczne, pochodzić mają z budżetu miasta.

Sopot już od początku lat 90. realizuje program poprawy jakości powietrza. Zresztą w 1999 r., m.in. dzięki dobrym parametrom powietrza, miasto otrzymało status uzdrowiska. Ale i tam dotarł problem, jakim jest smog.

Reklama

Uzdrowić uzdrowisko

Głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w Sopocie jest niska emisja, pochodząca z ogrzewania węglowego. W mieście pozostało jeszcze ok. 350 pieców opalanych węglem. Ich likwidacja i zastąpienie systemem proekologicznym przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń.

Działania na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza są prowadzone wspólnie z Gdańskiem i Gdynią. Samorządy skierowały w tej sprawie wniosek do marszałka województwa pomorskiego. Efektem jest przygotowanie przez samorząd województwa projektów uchwał w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w możliwości eksploatacji urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe.

Specuchwała dla Sopotu

Zarząd Województwa Pomorskiego przygotowuje dla Sopotu odrębną uchwałę antysmogową.

Określi ona termin, do którego wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe, powinny zostać zlikwidowane. Po tym terminie na właścicieli i użytkowników domów czy mieszkań, w których będą jeszcze funkcjonowały węglowe urządzenia grzewcze, będą nakładane kary finansowe.

Tą datą będzie prawdopodobnie 1 stycznia 2024 r.

– Sopot od lat ma status uzdrowiska i to nas zobowiązuje do utrzymania dobrych parametrów powietrza. Poprzeczkę ustawiliśmy bardzo wysoko i jesteśmy w tej kwestii konsekwentni. Chcemy być wzorem dla innych miast i gmin, by Sopot się kojarzył z zielenią i czystym powietrzem. Stąd ta inicjatywa i nasz wniosek do marszałka aby przygotował specjalna uchwałę dedykowaną Sopotowi. Będziemy prawdopodobnie jedynym miastem, które ma taką uchwałę – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Zmiany w dofinansowaniu

W związku z projektowaną dla Sopotu uchwałą antysmogową, Gmina zaproponuje modyfikacje w dotychczasowym systemie dopłat do likwidacji urządzeń grzewczych opalanych węglem. Propozycje te będą procedowane na grudniowej sesji Rady Miasta. Według przygotowanego projektu, w latach  2020-2021 miasto w stu procentach będzie finansowało wymianę urządzeń grzewczych na proekologiczne.

W kolejnych latach poziom dofinansowania będzie się stopniowo obniżał. W roku 2022 sięgnie 80 proc., a w roku 2023 – 60 proc. dofinansowania.

Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. Maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła. Przykładowo, dla urządzeń o mocy 24 kW, a takie są instalowane najczęściej, dofinansowanie wyniesie 19 200 zł.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: sopot.pl
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE