Czy rynek pelletu w Polsce faktycznie przeżywa kryzys nadpodaży? Na to pytanie odpowiadają nasi eksperci: Rafał Węcek, Dyrektor Sprzedaży Biopaliw, Barlinek S.A. oraz Jakub Jabłoński, Właściciel Meble Jabłoński Jakub.

Sprawdź też: Pellet – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!


Rafał Węcek

Dyrektor Sprzedaży Biopaliw, Barlinek S.A.

W tym roku zima była łagodna w całej Europie. Po rozmowach z naszymi klientami szacujemy, że zużycie pelletu było mniejsze o ok. 20-25 proc. Mają jeszcze zapasy opału, więc na pewno także mniejsze będzie pierwsze zatowarowanie (sierpniowo-wrześniowe) na kolejny sezon.

Reklama

Ale to będzie można stwierdzić dopiero za parę miesięcy. Widzimy też  spadek zapotrzebowania u odbiorców takich jak instytucje funkcjonujące w ramach jednostek samorządu  terytorialnego, czyli szkoły, szpitale.

Mimo podpisanych kontraktów odbiory opału są mniejsze. Wnioski z obecnego  stanu wyciągać będzie można dopiero po tym, co przyniosą sierpień i wrzesień. Natomiast w przypadku odbiorców  masowych, którzy produkują ciepło na potrzeby własne, ciepło technologiczne – dla nich nie ma większego  znaczenia, jaka była tak naprawdę zima.

 


Jakub Jabłoński

Właściciel Meble Jabłoński Jakub

Moją główną produkcją są stelaże tapicerskie i ekskluzywne meble z litego drewna, ale od kilku lat produkujemy  także pellet. Surowiec to zrębki bukowe, sosnowe, dębowe i brzozowe.

Część tej produkcji wykorzystujemy na  ogrzewanie zakładu o powierzchni 5 tys. m2. Resztę z powodzeniem sprzedajemy wśród odbiorców – głównie  mieszkańców województwa małopolskiego.

W ubiegłym roku popyt pozytywnie nas zaskoczył. Inwestujemy więc  teraz w nową maszynę. Szczerze mówiąc, czekamy na nią już od września ubiegłego roku. W mojej ocenie, producenta i użytkownika, nie ma obecnie lepszego paliwa stałego niż pellet.

To ekologia na co dzień. Czysto jest w  domu, nie ma dymu, popiołu. Miałem spalator trocin i to była prawdziwa porażka, więc dobrze wiem, co mówię.

 


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE