31 maja na uroczystej gali, podczas trwającego w Brukseli Green Week, Komisja Europejska przyznała nagrody „BEST OF THE BEST LIFE Nature/Biodiversity/Information project”, wskazując szóstkę najlepszych z najlepszych. W gronie zwycięzców znalazły się aż dwa polskie projekty, z czego jeden związany z zagospodarowaniem biomasy.

Reklama

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Komisja Europejska co roku, z grona zakończonych projektów LIFE, wybiera najlepsze, przyznając im wyróżnienie „BEST LIFE Nature/Biodiversity/Information project”. W obecnej edycji do grona laureatów zakwalifikowano 27 projektów, w tym aż sześć z Polski.

W gronie zwycięzców znalazły się aż dwa polskie projekty:

1) LIFE09 NAT/PL/000260 „Zarządzanie siedliskiem wodniczki (Acrocephalus paludicola) poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowania biomasy” Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków,

2) LIFE10 INF/PL/000673 „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Oba projekty były współfinansowane ze środków NFOŚiGW.

W ramach trwającego od 2010 r. projektu „Wodniczka i biomasa” wprowadzono zrównoważone systemy zagospodarowania biomasy, które zapewnią finansowanie działań ochronnych na stanowiskach wodniczki, dzięki użytkowaniu ściętej na nich biomasy. Dzięki temu nawet po zakończeniu projektu partnerzy chętnie będą prowadzić potrzebne wodniczkom koszenia.

Źródło: NFOŚiGW

Zdjęcie: www.otop.org.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE