Produkcja biogazu. Zastanawia się na tym coraz więcej zakładów produkcyjnych i gospodarstw rolnych. Powód to coraz wyższa opłacalność jego produkcji. Okazuje się, że dla coraz większego grona przedsiębiorców, to rozsądny biznes zarówno pod względem wypracowanych zysków jak też efektu ekologicznego.
Zapraszamy na V Kongres Biogazu! Kliknij w baner i sprawdź szczegóły!
Myśląc o produkcji biogazu warto zastanowić się przede wszystkim nad wsadem do instalacji. To substrat i jego dostępność jest kluczowym elementem każdej inwestycji biogazowej. Do zasilenia biogazowni świetnie nadają się odpady, które powstają z naszej głównej produkcji (np. gnojówka, resztki poubojowe, pomiot kurzy itp.).
Produkcja biogazu
Biogaz pozyskuje się w procesie fermentacji biomasy, w tym z odchodów zwierzęcych, odpadów organicznych lub osadów ściekowych. Warto wiedzieć, że biogaz jest mieszaniną gazową. Składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla oraz niewielkich ilości zanieczyszczeń – tlenu, siarkowodoru, azotu, czy wodoru. Skład i „jakość” biogazu zależą przede wszystkim od substratów wykorzystywanych w procesie jego produkcji.
Biogaz to „żywa” energia dlatego trzeba pamiętać, że każda z instalacji służących do jego produkcji to indywidualna, „szyta na miarę” konstrukcja. Musi być dostosowana do rodzaju substratu. Produkując biogaz warto przede wszystkim wykorzystać odpady w tym m.in. z przemysłu spożywczego, mleczarskiego czy cukrowniczego. Idealnie sprawdzają się w tej roli także resztki poubojowe czy odchody zwierzęce. Do produkcji biogazu często stosowane są też uprawy celowe np. kukurydzy czy rzepaku.
Biogaz – warto wiedzieć więcej
Dobór substratów, opłacalność produkcji biogazu czy techniczne aspekty działania instalacji – to tylko część tematów Kongresu Biogazu i Kongresu Biometanu. Oba spotkania, które w dniach 7 i 8 grudnia odbędą się w formule online, są idealną okazją do poszerzenia swojej wiedzy dla tych osób, które myślą o własnej biogazowni.
Zapraszamy na III Kongres Biometanu! Kliknij w baner i sprawdź szczegóły!
Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Shutterstock
Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE