Z Maciejem Golubiewskim, politologiem, dyplomatą, szefem gabinetu Komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa, aktywnym uczestnikiem spotkań branży biogazowej w Europie, rozmawia Beata Klimczak.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Dlaczego rolnicy XXI wieku powinni być zainteresowani biogazem?

Nadrzędnym celem rolnictwa zawsze była i będzie produkcja żywności, która wspiera rolników i społeczności wiejskie. Ponieważ jednak każdy sektor gospodarki dąży do ograniczenia wpływu na klimat i do złagodzenia skutków swojej działalności, musimy mieć na uwadze ważną rolę, jaką rolnictwo i leśnictwo mogą odegrać w osiąganiu neutralności klimatycznej, a także potencjał gospodarczy rolników w tym zakresie.

Reklama

Zaczynamy na przykład dostrzegać potencjał „rolnictwa węglowego” czyli to, w jaki sposób rolnicy mogą być wynagradzani za wkład w dekarbonizację poprzez utrzymywanie gruntów i lasów, jako pochłaniaczy dwutlenku węgla. Ponadto rolnictwo i leśnictwo mogą dostarczać zrównoważoną biomasę do produkcji energii. Rolnictwo europejskie dysponuje znacznymi zasobami biomasy, które można wykorzystać do produkcji biogazu i biometanu.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


W porównaniu z dużym potencjałem wykorzystania biomasy w UE, obecny poziom jej eksploatacji należy uznać za raczej ograniczony. Produkując biogaz lub biometan, rolnicy mogliby czerpać korzyści finansowe: po pierwsze poprzez oszczędności energii w ich gospodarstwach, a po drugie poprzez sprzedaż nadwyżki biogazu w celu uzyskania dodatkowego źródła dochodu. Ponadto produkcja biogazu może przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy i innowacji na obszarach wiejskich.

W związku z tym rolnicy powinni być zainteresowani produkcją biogazu, ponieważ przynosi tak wiele korzyści – dla energii, środowiska i gospodarki – i ma duży potencjał, by stać się ważnym i atrakcyjnym obszarem inwestycji długoterminowych.

Oceniając rynek z pozycji uczestnika branży możemy powiedzieć, że zalety funkcjonowania instalacji biogazu są powszechnie znane. Tak jednak nie jest, okazuje się, że wymagają promocji. Które z nich są dla rolnika najważniejsze?

Instalacje do produkcji biogazu mogą wykorzystywać różne rodzaje surowców. Oprócz określonych upraw katalog ten może obejmować produkty uboczne rolnictwa, takie jak odpady i pozostałości rolnicze oraz obornik. Dostosowując surowce, rolnicy mogą zoptymalizować jakość produkowanego biogazu, a także zmaksymalizować jego wydajność.

Produkcja biogazu i biometanu może umożliwić rolnikom obniżenie ich rachunków za energię. Co więcej, jeżeli wytwarzają ilości większe niż ich autokonsumpcja, to może im również zapewnić dodatkowe źródło dochodu. Biogaz można następnie przetwarzać na biometan i wprowadzać do krajowych sieci gazowych, jak to się dzieje w Europie. Ponadto produktem ubocznym produkcji biogazu i biometanu są tzw. „produkty pofermentacyjne”, których wykorzystanie jako nawóz organiczny jest powszechnie znane.

Każdy rolnik jest świadomy wpływu wysokich cen nawozów, a także ryzyka ich niedoboru na rynku na jego pracę, efekty upraw i koszty produkcji. Nawozy organiczne mogą pomóc w zminimalizowaniu tych skutków i zagrożeń, przynosząc dalsze potencjalne korzyści dla poziomu produkcji i jakości upraw w kolejnych latach. Ponadto produkcja biogazu mogłaby również pomóc hodowcom zmniejszyć nadmiar azotu, który jest stosowany na polach, czyli poprawić stan gleby i wód gruntowych. Możemy więc dostrzec znaczne korzyści gospodarcze dla rolników, jeśli w przemyślany sposób będziemy rozwijać produkcję biogazu.

To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: Maciej Golubiewski
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE