Wpadki w biogazowni? Prawidłowe funkcjonowanie biogazowni jest kluczem do uzyskania korzystnego wyniku ekonomicznego całej inwestycji. Niestety, w praktyce spotyka się wiele przypadków prostych błędów popełnianych przez operatorów czy inwestorów. Błędów, które mają wpływ na pojawienie się problemów i strat.
Wpadki w biogazowni
Do prawidłowego działania tego rodzaju instalacji konieczna jest odpowiednia obsługa technologiczna i kontrola podstawowych parametrów środowiskowych i procesowych.
Instalacje biogazowe, przy wykorzystaniu procesu fermentacji metanowej, umożliwiają kontrolowaną produkcję biogazu, będącego mieszaniną: metanu (45-74%), dwutlenku węgla (25-54%) oraz śladowych ilości innych gazów (amoniaku, siarkowodoru, azotu, wodoru i tlenu).
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Produkcja opisywanego gazu jest procesem złożonym, w którym bierze udział wiele różnych mikroorganizmów. Fermentacja metanowa składa się z czterech, kolejno następujących po sobie etapów: hydrolizy, kwasogenezy, octanogenezy i metanogenezy. W pierwszym z nich złożone związki organiczne (węglowodany, białka i tłuszcze) rozkładają się do związków prostych (cukrów prostych, aminokwasów i kwasów tłuszczowych).
Następnie produkty te przekształcają się do kwasów organicznych, alkoholi i gazów (dwutlenku węgla i wodoru). W etapie octanogenezy zachodzi przetworzenie produktów wcześniejszego etapu do octanów. Ostatnim etapem fermentacji jest metanogeneza, gdzie przy udziale bakterii metanogennych produkowany jest metan. Nie należy jednak zapominać, że wszystkie omówione powyżej etapy zachodzą prawidłowo, gdy zapewnione zostaną odpowiednie warunki i parametry procesu.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Niestety, coraz częściej spotyka się zmniejszenie produkcji biogazu, lub niekiedy nawet jej zatrzymanie ze względu na brak odpowiedniego nadzoru technologicznego i kontroli podstawowych parametrów pracy instalacji takich jak:
- temperatura,
- pH,
- zawartość mikro- i makroelementów.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Kamil Kozłowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu/Biowatt
Zdjęcie: Andrzej Lewicki
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE