Jak pan ocenia potencjał biomasy w sektorze ciepłowniczym? Na to pytanie odpowiadają Dawid Jakubowski, dyrektor ds. sprzedaży krajowej Biomasa Partner Group oraz Marian Sobieraj, prezes zarządu Polytechnik Polska.


Dawid Jakubowski

dyrektor ds. sprzedaży krajowej Biomasa Partner Group

Biorąc pod uwagę przeprowadzone w ostatnim czasie rozmowy z dużymi grupami energetycznymi oraz z firmami  zajmującymi się dostawami ciepła, które przygotowują się do uruchomienia instalacji biomasowych, nasuwa się  niepokojący wniosek… wszystkie one chcą/planują bazować na surowcu, który jest pożądany przez wielu dużych  odbiorców branży drzewnej, tj. zrębce defibracyjnej.

Reklama

Wielkość przetarcia drewna w Polsce nie rośnie, wręcz spadła w  stosunku do roku poprzedniego, dodatkowo zakłady zajmujące się przerobem drewna starają się optymalizować  procesy i ograniczać ilość powstałego produktu ubocznego (staram się nie używać formuły „odpad” z nadzieją, że  dotrze to wreszcie do odpowiednich ustawodawców). Beneficjentami będą tartaki, które, zgodnie z zasadą podaży i  popytu, będą podnosić ceny zrębki… i bardzo dobrze, w końcu dość mają rzucanych, nomen omen, kłód pod nogi.

Być może projektanci instalacji zwrócą uwagę na potencjał biomasy leśnej, która racjonalnie jest spalana przez  choćby naszych zachodnich sąsiadów i zielone igliwie nie zabija ich systemu.

Podsumowując, biomasa w ciepłownictwie, moim zdaniem, globalnie ma szansę, ale w szerszej opcji asortymentowej (pellet drzewny, agro, biomasa leśna).


Marian Sobieraj

prezes zarządu Polytechnik Polska

Uważam, że biomasa będzie zajmowała coraz więcej miejsca w ciepłownictwie dla ogólnego dobra, bo wpływa na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Właściwie jest to proces wymuszony – ochrona powietrza jest konieczna dla jakości naszego życia.

Dobrym przykładem wykorzystania biomasy jest inwestycja zrealizowana przez Polytechnik w Arłamowie – pierwsza w Polsce trójgeneracja, gdzie ze spalanej biomasy (odpady drzewne, gałęziówka) jest produkowany prąd i ciepło, a w okresie letnim chłód na potrzeby hotelu.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE