Oczyszczanie biogazu do biometanu wiąże się z usunięciem kilku gazów pobocznych, jednym z nich jest dwutlenek węgla. W większości przypadków pozostaje on niezagospodarowany, jednak potencjał CO2 jest naprawdę znaczny i na rynku są już dostępne narzędzia, które pozwalają go wykorzystać.
Technologie wychwytu CO2
Biogaz składa się w 55-65% z metanu CH4 i 35-45% z CO2. Dopiero po oczyszczeniu i uszlachetnieniu tej mieszanki możliwe jest uzyskanie biometanu. Sam biogaz może zasilić silnik kogeneracyjny i wytworzyć ciepło oraz energię, jednak warto pamiętać, że w tym procesie spalania dwutlenek węgla uwalnia się do atmosfery. Dopiero pobocznie, w czasie uzdatniania do biometanu, możliwe jest wychwycenie CO2.
Oczyszczanie biogazu do biometanu może odbywać się z użyciem wielu metod. O ich charakterystyce pisaliśmy już wielokrotnie: Metody oczyszczania gazów, Symulacja uzdatniania biogazu. Wychwyt dwutlenku węgla jest stałym elementem tych procesów, jednak jeśli docelowo gaz cieplarniany ma zostać wykorzystany w jakichś procesach, to konieczne jest rozszerzenie instalacji lub dostosowanie metod uzdatniania biogazu. Biogenny CO2 znajduje zastosowanie m.in. w napojach gazowanych, przetwórstwie, uprawie roślin i nie tylko. O innych zastosowaniach wychwyconego dwutlenku węgla pisaliśmy już wcześniej: O carbon capture. Już teraz firmy technologiczne z sektora biogazowego oferują urządzenia, które oczyszczają CO2 do parametrów atestowanego gazu, nadającego się do spożycia.
Czytaj też: Usuwanie CO2 z propozycją systemu certyfikacji
Bezustannie powstają także alternatywne technologie, dające nowe narzędzia dla przetwarzania dwutlenku węgla. Jedna z nich była opracowywana w ramach finansowanego przez UE projektu NTPleasure. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze stworzyli separator membranowy oddzielający od siebie gazy wytwarzane w biogazowni i współpracujący z nim system reaktora plazmowego, dzięki któremu możliwe jest przekształcenie CO2 w metan.
– Nasze zintegrowane rozwiązanie, które łączy w sobie technologię wychwytywania dwutlenku węgla oraz jego metanizacji w temperaturze otoczenia, może usprawnić proces wykorzystywania wysokowartościowego biogazu na skalę przemysłową – twierdzi Chris Hardacre, jeden z głównych badaczy projektu.
Dwutlenek węgla ważnym ekonomicznie gazem
Wagę zastosowania wychwytu dwutlenku węgla w produkcji biometanu dostrzega się w Wielkiej Brytanii. W połowie 2021 r. przedsiębiorstwo Future Biogaz ogłosiło, że do 2028 r. wybuduje 25 nowych biogazowni, które będą stosować technologię CCS. Wychwycony tam CO2 zostanie przetransportowany do Norwegii i zatłoczony do podmorskich formacji geologicznych. O projekcie CCS na Morzu Północnym pisaliśmy już uprzednio: Projekt Northern Lights.
Czytaj też: Współpraca w modelu win-win między biogazem a rolnikami
– Dzięki naszej współpracy z Northern Lights, Future Biogas będzie jednym z pierwszych projektów ekologicznych związanych z CO2, które opierają się na trwałym składowaniu CO2 pod ziemią. Otrzymane przez nas kredyty węglowe zostaną sprzedane firmom, aby mogły wspierać dekarbonizację wykraczającą poza ich własny ślad węglowy – powiedział Phillipp Lukas, dyrektor generalny Future Biogas.
Widać więc potencjał zarobkowy dla biogazowni, wynikający ze stosowania technologii CCS. Poza odsprzedażą dwutlenku węgla do dalszego wykorzystania czy wytwarzania z jego użyciem paliw, możliwe jest także wprowadzanie do obrotu kredytów węglowych, które duże firmy będą chętnie nabywać ze względu na obniżenie swojego śladu węglowego. Koszt wychwycenia 1 kg CO2 to kilkaset do tysiąca dolarów, a ceny emisji to zaledwie kilkadziesiąt dolarów za tę samą ilość. Dlatego oferowanie wychwyconego już dwutlenku węgla firmom, które nie są w stanie obniżyć swojego śladu węglowego, to duży potencjał dla zdywersyfikowania przychodów.
W znajdowaniu zastosowań dla dwutlenku węgla tkwi potencjał zarobkowy. O drogach spieniężenia wychwyconego CO2 informowaliśmy w poprzednich wydaniach Magazynu Biomasa: Czy biogazownia może zarobić na dwutlenku węgla?
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Freepik/vectorjuice
Źródło: Komisja Europejska, Bioenergy Insight