Europa inwestuje w carbon capture and storage. Podmorskie geologiczne magazyny CO2 zyskują zainteresowanie przedsiębiorstw i już niedługo skorzysta z nich także TotalEnergies.

22 sierpnia br. TotalEnergies nabyło 40% udziałów spółki CapeOmega w celu pozyskania koncesji na podziemne składowanie CO2. Dwutlenek węgla trafi do wybrzeży Bergen w Norwegii.

Reklama

Morze Północne składowiskiem dwutlenku węgla


Carbon capture – czytaj więcej!


Koncesją na składowanie CO2 w ExL004 posiada firma Northern Lights, która oferuje usługę transportu i składowania tego gazu cieplarnianego. Składowisko geologiczne jest położone 120 km od brzegu Bergen, na głębokości 200 m i zajmuje powierzchnię 453 km2. ExL004 operuje firma Wintershall DEA Norge AS z 60% udziałami.

– Ta transakcja jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju naszej oferty składowania CO2. Jeżeli eksploracja przebiegnie pomyślnie, to obszar ten pomieściłby nawet kilkuset milionów ton CO2 z trudnych do ograniczenia gałęzi przemysłu w Europie – powiedział Arnaud Le Foll, wiceprezes ds. neutralności węglowejk w TotalEnergies. – Gdy w 2024 r. projekt Northern Lights wejdzie w życie, wraz z kilkoma innymi inwestycjami realizowanymi w Holandii, Danii i Wielkiej Brytanii, TotalEnergies zbuduje światowej klasy portfel składowania dwutlenku węgla na Morzu Północnym. Norwegia będzie odgrywać wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu dzięki dużym magazynom geologicznym i wspierającej polityce rządu – dodał.

Akademia inwestora biogazowego:

Zdjęcie i źródło: TotalEnergies

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE