Koncepcje przetwarzania odpadów pofermentacyjnych? W czasie kryzysu energetycznego coraz częściej powraca temat konieczności rozbudowy branży OZE . Inne państwa szybko zareagowały na kryzys związany z wojną w Ukrainie i już wiosną dopasowywały swoją strategię, a przede wszystkim przepisy do nowej sytuacji. A u nas? Ciągle jeszcze trwa dyskusja, która doprowadziła do niewielu zmian.
Brakuje w publicznej debacie tematu biogazu, a szkoda. Liczne biogazownie powstają obecnie w całej Europie. Państwa uprościły przepisy prawne i przyśpieszyły czas realizacji takich inwestycji. W moich porównaniach będę się odwoływał do rynku niemieckiego.
Polska ma o ok. 1,5 mln ha większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak też bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów. Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (na dzień 31 grudnia 2021 r.) w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego w Polsce funkcjonowało 128 instalacji należących do 109 podmiotów. W ciągu ubiegłego roku w zarejestrowanych instalacjach wytworzono ponad 513 mln m3 biogazu rolniczego; ponadto wszystkie biogazownie rolnicze dysponowały modułami kogeneracyjnymi, których łączna moc elektryczna osiągnęła poziom 125,323 MWe. W Polsce w skali roku zużywa się od 18 do 22 mld m3 gazu.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Według ekspertów możliwa produkcja biogazu wraz z importem poprzez gazociąg Baltic Pipe, a także wolumenem gazu z terminala LNG w Świnoujściu, może pozwolić na pełne uniezależnienie się od gazu z Rosji. Ostatnie lata zapisały się jednak w historii polskiego biogazownictwa jako czas zastoju tego sektora. Dla porównania, na 1.12.2021 w Niemczech pracowało ponad 9000 (inne źródła podają ok.13000) biogazowni z zainstalowaną mocą ponad 6000 MW. W tym roku Niemcy budują wiele kolejnych instalacji i rozbudowują już istniejące.
Firma MKR Metzger GmbH, którą reprezentuję w Polsce, od 1990 roku oferuje systemy do oczyszczania ścieków przemysłowych, głównie systemy destylacji próżniowej ścieków, ale nie tylko. Praca tych urządzeń odbywa się w systemie zamkniętym, a odzyskany destylat nadaje się do ponownego zużycia w procesach produkcyjnych. Obecnie nie trzeba nikomu udowadniać, jak duże ma to znaczenie przy rosnących cenach utylizacji, kosztach świeżej wody oraz wkładzie w ochronę środowiska.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Od 2010 roku MKR tworzy innowacyjne koncepcje przetwarzania odpadów pofermentacyjnych dla biogazowni w celu optymalizacji ekonomicznej i ekologicznej. Od tego czasu MKR powołało firmęcórkę MKR Cleanwater GmbH, która oferuje tylko rozwiązania dla biogazowni. Czym się zajmujemy? Rozwiązujemy problem ze składowaniem pofermentu.
Nasza technologia destyluje poferment, przy czym uzyskujemy ok. 80% czystej wody jako destylat, który można dowolnie zagospodarować lub bez obciążenia dla środowiska oddać do kanalizacji.
Kontakt w Polsce:
Henryk Koik
+48 608 921 119
h.koik@outlook.com
Co oferujemy?
- redukujemy koszt wywożenia pofermentu o 80%;
- poferment jest skoncentrowany i przez to dużo lepszej jakości. Jakość pofermentu można kontrolować i mieć na nią wpływ. Możemy z niego odzyskać czysty azot oraz fosfor;
- unikamy odorów, dzięki czemu rozwiązujemy kwestie środowiskowe.
Technologia jest wielokrotnie sprawdzona, ciągle udoskonalana wraz z nowymi osiągnięciami techniki, oszczędna energetycznie, system pracuje automatycznie i bezobsługowo, zajmuje mało miejsca i jest prosty w obsłudze.
Funkcjonującą instalacją w technologii MKR jest biogazownia w okolicach niemieckiego Dortmundu, w którą zainwestowała firma z grupy Remondis. Jako wkład stosują głównie wszystko co jest dostępne w obwodzie działania tego zakładu, czyli: odpady bio; produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego z miejscowej ubojni i masarni; produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego; odchody z farmy kurcząt i uboju kurcząt; odpady z mleczarni i kilku browarów i in. Za odbiór wszystkich tych odpadów Remondis każe sobie płacić.
Co zyskuje przedsiębiorstwo?
- energię elektryczną na własne potrzeby (obok jest centrala Remondisa i baza transportowa), nadwyżki odsprzedają do sieci;
- energię cieplną na własne potrzeby, a nadwyżki odsprzedają do zakładów produkcyjnych i osiedla mieszkaniowego w pobliżu;
- bioLNG, którym zasilana jest własna flota śmieciarek i innych pojazdów firmy;
- czystą wodę jako destylat i jako wodę gospodarczą m.in. do mycia sprzętu i do toalet;
- w okresie, kiedy możliwe jest rozprowadzanie profermentu na pola, sprzedają go pobliskim rolnikom i ogrodnikom. Duzi odbiorcy mają możliwość zamówienia pofermentu o odpowiednim składzie.
W pozostałych okresach poferment dosuszają i workują. Odsprzedają go też rolnikom, ale głównie sprzedają poprzez sieci lokalnych ogródków działkowych i poprzez centra ogrodnicze.
Rozwiązanie MKR Cleanwater jest optymalne dla już istniejących i nowobudowanych biogazowni. Z naszą technologią będzie można zapoznać się podczas IV Międzynarodowej Konferencji Producentów Biogazu i Biometanu Green Gas Poland, 6-7 października 2022, Warszawa.
MKR Cleanwater, Rappenfeldstraße 4, 86653 Monheim
www.mkr-cleanwater.de
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!