Grupa Stelmet: przychody wyższe o 24%, EBITDA w górę o 31%. Sprzyjająca pogoda wsparła udany początek sezonu.

Reklama

Według wstępnych szacunków, w pierwszym półroczu roku obrotowego (zakończonym 31 marca) przychody Grupy Stelmet wyniosły ponad 263 mln zł. I były o blisko 24% wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Skonsolidowany wynik EBITDA przekroczył 30 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 31% rok do roku.

Największy wzrost przychodów Grupa Stelmet zanotowała w swoim podstawowym segmencie operacyjnym, tj. w segmencie drewnianej architektury ogrodowej (DAO). Sprzedaż wyrobów DAO w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku obrotowego 2018/2019 wyniosła ponad 197 mln zł (+29% r/r). I odpowiadała za niemal 3/4 łącznych przychodów Grupy. Sprzedaż pelletu w omawianym okresie zwiększyła się natomiast o 19% r/r do blisko 52 mln zł.

Przychody wyższe niż przed rokiem

Według wstępnych szacunków, w drugim kwartale roku obrotowego 2018/2019 łączne przychody Grupy Stelmet wyniosły ponad 189 mln zł.

– Przychody minionego kwartału były o blisko 26% wyższe niż przed rokiem, ze względu na niską bazę porównawczą pierwszego półrocza roku poprzedniego, kiedy to na sprzedaży DAO negatywnie odbiła się przedłużająca się zima. Na tak istotny wzrost, obok sprzyjających w tym roku warunków pogodowych, złożył się wzrost rok do roku kursów euro i funta brytyjskiego wobec złotego, a także rozwój sprzedaży na rynku niemieckim. Szybsze rozpoczęcie sezonu sprzedażowego nie oznacza, że dynamika sprzedaży z drugiego kwartału zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach bieżącego roku – zastrzegł Andrzej Trybuś, wiceprezes Stelmetu.

Wzrost przychodów przełożył się pozytywnie na wynik z działalności operacyjnej. W pierwszym półroczu roku obrotowego 2018/2019 skonsolidowana EBITDA wyniosła 30,1 mln zł (+31% r/r). A w samym drugim kwartale roku obrotowego, czyli w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, sięgnęła 21,2 mln zł (+13% r/r).

– Do niesprzyjających czynników w tym roku zaliczamy utrzymujący się wzrost kosztów personalnych, wyższe koszty energii elektrycznej oraz wzrost kosztów surowca drzewnego. Średnia cena nabycia drewna w pierwszym półroczu bieżącego roku obrotowego była o 3,2% wyższa niż przed rokiem. W dalszej części roku spodziewamy się dalszego wzrostu tych kosztów – wskazał Piotr Leszkowicz, członek zarządu Stelmetu.

Wspomniany wzrost kursów euro i funta brytyjskiego wobec złotego z jednej strony miał pozytywny wpływ na wartość sprzedaży eksportowej. Z drugiej strony negatywnie wpłynął na raportowaną przez Grupę rentowność netto, gdyż powiększył bilansową wycenę zobowiązań walutowych. W efekcie, pierwsze półrocze roku obrotowego 2018/2019 Grupa Stelmet zakończyła ze stratą netto na poziomie ok. 3,5 mln zł wobec ok. 4,1 mln zł zysku netto przed rokiem.


PELLET na stronie Magazynu Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Zaprezentowane przez Grupę Stelmet wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze roku obrotowego 2018/2019 mają charakter szacunkowy. Ostateczne wartości zostaną opublikowane w dniu 28 czerwca br.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE