Gdańsk dostał 270 mln na spalarnię w Szadółkach

Ponad 270 mln złotych wynosi dotacja przyznana przez Komisję Europejską na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, popularnie nazywanego spalarnią, który ma powstać na terenie Szadółek. W poniedziałek, 3 lutego br., odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania. Inwestycja powinna być gotowa do eksploatacji w 2023 roku.

Decyzję o przyznaniu dofinansowania budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów odebrała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Dokument wręczała Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

– Dofinansowanie ze środków europejskich to 53 proc. kosztów całej inwestycji, którą od dwóch lat przygotowujemy wspólnie z partnerem – przypomniała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Zakończyliśmy projektowanie i uzgodnienia, czekamy na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę. Co ważne, w piątek otworzyliśmy kompostownię. Zakład termicznego przetwarzania odpadów zakończy obieg gospodarki odpadami w naszym regionie – dodała prezydent.

W przekazaniu decyzji uczestniczyli także Edyta Stankiewicz – Project Economist, Energy and Solid Waste Division, JASPERS – European Investment Bank, Katarzyna Kurowska – przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii oraz pomorscy posłowie.

– Ten projekt odpowiada na globalne działania. To efekt nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny, gdyż Port będzie dostarczał również energię, z której będą korzystali mieszkańcy – podkreślała Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej.

Tzw. wsad do instalacji będzie dostarczany z Gdańska i 35 pomorskich gmin, m.in. z Tczewa, Kwidzyna i Malborka.

– Spalarnia to kolejna inwestycja Gdańska z pozyskanymi środkami unijnymi, która powstaje z myślą nie tylko o mieście, ale również o regionie. To dodatkowa cegiełka w systemie tworzenia metropolii i realizacji celów metropolitalnych – zauważył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: gdansk.pl
Zdjęcie: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

This post is also available in: polski