„Energetyka cieplna w liczbach” to raport corocznie wydawany przez URE. Określa on, jak przebiega dynamika zmian w ramach tego sektora oraz wskazuje, które obszary wymagają najpilniejszych zmian.

Reklama

Niełatwa sytuacja polskiego ciepłownictwa

Polskie ciepłownictwo ma za sobą trudny okres. 2022 r. obfitował w wyzwania związane z kryzysem wynikającym z bieżącej sytuacji geopolitycznej, co szczególnie negatywnie wpłynęło na zakłady wciąż operujące na paliwach kopalnych. Jest to dowód na to, że status efektywności energetycznej odgrywa coraz ważniejszą rolę. Z drugiej strony wiadomo, że cena dekarbonizacji ciepłownictwa będzie ogromna. Według raportu PTEZ pt. Ocena wpływu rozstrzygnięć unijnego pakietu „Fit for 55” na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wyniesie od 276 do 418 mld zł.


Czytaj też: Limity zużycia energii dla gospodarstw są niewystarczające


– Nie mam wątpliwości, że systemy ciepłownicze w Polsce należy zmieniać, uniezależniać od paliw kopalnych, ale należy również w tej transformacji uwzględniać lokalną specyfikę, bardzo charakterystyczną dla polskiego rynku. Co więcej, modernizację ciepłownictwa należy traktować jako element bezpieczeństwa, co dobitnie pokazała nam sytuacja związana z wojną w Ukrainie i obawami o brak dostaw węgla dla polskich ciepłowni i elektrociepłowni. Dlatego w mojej ocenie należałby utworzyć model centralnego finansowania modernizacji ciepłownictwa – podkreśla Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Wiele się zmieniło

Skumulowany wzrost kosztów działalności ciepłowniczej w przeciągu ostatnich 3 lat wzrósł o około 70%. Przekłada się na to wzrost cen uprawnień do emisji CO2, destabilizacja rynku paliw i koszty stałe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Według raportu od 2019 r. rentowność kogeneracyjnych źródeł ciepła rok do roku plasuje się na poziomie ujemnym (w 2022 r. na poziomie minus 38,11%). Z kolei wytwarzanie ciepła bez kogeneracji od 13 lat przyjmuje wartości dodatnie (w 2022 r. na poziomie plus 0,25%). Chcąc wesprzeć branżę ciepłowniczą, prezes URE podjął współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który uruchomił kredyty na utrzymanie płynności finansowej. Koszty obsługi kredytów są uwzględniane w taryfach ciepła.


Czytaj też: Jak wdrożyć biomasę do polskiego ciepłownictwa? Relacja z konferencji w Piekarach Śląskich


Od 2022 r. zwiększyła się liczba kontroli dokonywanych w sektorze ciepłownictwa. Prezes URE zainicjował rozpoczęcie regularnego monitoringu zapasów paliw w zakładach. Niedotrzymanie tego zobowiązania poskutkowało nałożeniem jednej kary finansowej na jedno z przedsiębiorstw.

Mimo przeciwności, ciepłownictwo systemowe w Polsce pozostaje największym w Europie i nadal się rozrasta. Od 2002 r. długość sieci ciepłowniczej wzrosła z 17 312 km do 22 578,4 km. Natomiast długość sieci przypadająca na jedno przedsiębiorstwo zwiększyła się z ok. 23,8 km do 62,89 km.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: URE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE