Do 2030 roku Polska planuje uruchomić 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł. Zapowiedź Ireneusza Zyski, pełnomocnika rządu ds. OZE, oznacza że wodór może stać się jednym z kluczowych nośników energii. Jak powstaje „zielony” wodór? Czy posiadamy technologie do jego produkcji? W jakich sektorach gospodarki będzie wzrastać jego znaczenie?
Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga od Polski zdecydowanych działań i odważnej polityki promującej odnawialne źródła energii. Produkcja wodoru z paliw kopalnych, zgodnie z danymi Parlamentu Europejskiego, uwalnia każdego roku 70-100 mln CO2. Technologia elektrolizy wody przy użyciu energii z OZE, w tym biometanu, pozwoli na produkcję czystego, „zielonego” wodoru, którego rynek oceniany jest bardzo perspektywicznie.
Polska strategia wodorowa
Przyjęta w listopadzie 2021 r. „Polska strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku” to dokument strategiczny, który określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Wśród nich jest m.in. wdrożenie technologii wodorowych w energetyce, ciepłownictwie, transporcie, sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru czy stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego. Jak twierdzi Krzysztof Kochanowski, prezes Hydrogen Poland, w 2035 r. Polska powinna mieć zainstalowane wodorowe moce wytwórcze na poziomie 1 GW, w 2040 – 1,5-2 GW. Wiele zależy od systemu wsparcia.
„Zielony” wodór na V Narodowym Kongresie Biometanu
O „zielonym” wodorze będą rozmawiali prelegenci i paneliści V Narodowego Kongresu Biometanu. Wydarzenie odbędzie się 30-31 maja w Airport Hotel Okęcie w Warszawie. Organizatorami konferencji jest Biomass Media Group, wydawca raportu „Biogaz w Polsce 2022”.
– Kongres Biometanu to konferencja poświęcona bardzo perspektywicznemu sektorowi OZE. Biometan od wielu lat dynamicznie rozwija się w Europie, dziś czas na Polskę. Mamy duży potencjał w tym zakresie oraz gotowość przedsiębiorców do inwestowania w ten „zielony” gaz. Najbliższe lata to inwestycyjny boom – przekonuje Jolanta Kamińska z „Magazynu Biomasa”.
Program wydarzenia będzie dotyczył m.in. perspektyw produkcji biometanu w Polsce, technicznych aspektów zatłaczania biometanu do sieci gazowej, wsparcia dla biometanu, a także potencjału „zielonego” wodoru produkowanego m.in. z biometanu.
ZAREJESTRUJ SIĘ NA V NARODOWY KONGRES BIOMETANU
Bezemisyjny wodór ma odgrywać coraz większą rolę w energetyce i transporcie. Czy już dziś jesteśmy na etapie, by myśleć o wdrażaniu konkretnych rozwiązań? Na te pytania odpowiedzą paneliści V Narodowego Kongresu Biometanu. Wydarzenie zgromadzi ok. 100-120 ekspertów z branży energetycznej, gazowej, transportowej i biogazowej. Wśród nich ekspertów, właścicieli biogazowni, kierowników zakładów przetwarzania odpadów, firmy transportowe, dostawców paliw oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządów.
V Narodowy Kongres Biometanu – więcej informacji:
Jolanta Kamińska
jolanta.kaminska@magazynbiomasa.pl
+48 790 439 216
Rynek biogazu i biometanu:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE