Turecka firma Deveci Tech opracowała inteligentne turbiny wiatrowe, które, wykorzystując dynamikę miasta, przekształcą autostrady w odnawialne źródła energii. Umieszczone pomiędzy pasami ruchu na autostradzie turbiny wykorzystują nie tylko naturalny wiatr, ale także z powiewy generowane przez przejeżdżające pojazdy. Urządzenia przechodzą właśnie testy w Stambule.
Enlil – inteligentne turbiny wiatrowe
Enlil to pierwsza pionowa inteligentna turbina wiatrowa. Została zaprojektowana tak, aby do produkcji energii wykorzystywać zarówno naturalny wiatr, jak i powiewy wytwarzane przez przejeżdżające pojazdy.
Urządzenie tureckiej firmy Deveci Tech wyposażone zostało też w czujniki, które pozwalają zmierzyć jakość powietrza, poziom CO2, temperaturę, a nawet są w stanie wykrywać trzęsienia ziemi.
Elementem uzupełniającym turbiny ENLIL jest niewielki panel słoneczny, dzięki któremu jedno urządzenie w ciągu godziny produkuje około 1 kW energii elektrycznej, co w ciągu doby daje ilość wystarczającą na potrzeby dwóch gospodarstw domowych.
Wyniki pomiarów wykonanych przez urządzenie oraz ilość wytworzonej energii można sprawdzić w specjalnej mobilnej aplikacji.
Czytaj też: Baterie na bazie biologicznej? Pracują nad nimi Stora Enso i Northvolt
Turbiny ENLIL nie tylko na autostradach
Turbiny ENLIL można zainstalować nie tylko na autostradach, ale także wzdłuż linii komunikacyjnych czy w tunelach metra, a nawet na wieżowcach, ponieważ dzięki swojej konstrukcji nadają się do wykorzystania w gęsto zabudowanej przestrzeni. Modułowa struktura systemu pozwala na szybki montaż i demontaż właściwie w dowolnym miejscu, niemal bez ingerencji w istniejącą infrastrukturę i przestrzeń miejską. Otwiera to drogę do produkcji zielonej energii bez wielkich kosztów i właściwie wszędzie na świecie
Nagroda klimatyczna Urban transitions
Projekt tureckiej firmy spotyka się z pozytywnym odbiorem i jest doceniany w wielu konkursach. Deveci Tech zdobyliśmy m.in I nagrodę w kategorii Technologia w konkursie „Mercedes Benz Turkey Start Up Competition”. Turbina ENLIL została także laureatką nagrody „Urban transitions”, gdzie wyróżniono ją, wybierając z 1500 pomysłów z 45 krajów.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: devecitech.com, PAP
zdjęcie: devecitech.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE