Baterie na bazie biologicznej to przyszłość? Szwedzki firmy Stora Enso Oyj (z globalnego przemysłu leśnego) i Northvolt AB (zajmująca się technologią baterii) łączą siły! Cel jest jeden: stworzenie zrównoważonych baterii wykorzystujących twardy węgiel na bazie ligniny, wytwarzany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich.

Reklama

Firmy zawarły umowę o wspólnym rozwoju w celu stworzenia zrównoważonej baterii zawierającej anodę wyprodukowaną z surowców odnawialnych. Takich, które będą pozyskiwane w sposób zrównoważony i lokalnie w krajach skandynawskich.

Baterie na bazie biologicznej

Celem jest opracowanie pierwszej na świecie uprzemysłowionej baterii wyposażonej w anodę pozyskiwaną w całości z surowców europejskich, co pozwoli obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.

Obie firmy wnoszą kluczowe komponenty, kompetencje i wiedzę do partnerstwa w zakresie baterii. Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny Lignode, pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

– Dzięki temu partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości baterii. Jednocześnie rozwijamy tańszą chemię baterii. To ekscytująca demonstracja tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu. Zarówno na społeczeństwo, jak i na koszty – powiedziała Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Stora Enso and Northvolt to develop bio-based batteries

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE