Aukcje OZE w trybie specjalnym? Chce tego prezes URE. Ale to nie wszystko, nad czym pracuje urząd.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin na bieżąco monitoruje stan sektora oraz przepisy obowiązujące przedsiębiorców działających na rynku energetycznym. Od czasu ogłoszenia stanu epidemii URE szczególnie uważnie analizował regulacje. Te, które należałoby zmodyfikować wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. I chcąc zapewnić ciągłość ich funkcjonowania.
– Podjęliśmy działania mające na celu wypracowanie a następnie wdrożenie rozwiązań o charakterze systemowym. Takich, które będą chroniły interesariuszy URE. W szczególności odbiorców końcowych paliw i energii oraz przedsiębiorstwa energetyczne, przed skutkami sytuacji kryzysowej – informuje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.
Aukcje OZE w trybie specjalnym
W ramach prac rządu nad przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, Prezes URE przedstawił szereg postulatów. Nasze propozycje dotyczące zagadnień z obszaru wsparcia OZE, były w części zbieżne z postulatami innych resortów odpowiedzialnych za ten obszar i obejmowały przede wszystkim wydłużenie terminów na realizację inwestycji (rozpoczęcie wytwarzania/sprzedaży energii elektrycznej) w instalacje które zwyciężyły w dotychczas przeprowadzonych aukcjach OZE. Te przepisy zostały zawarte w tarczy antykryzysowej (ustawa z 31 marca br.).
Pozostały jednak jeszcze kwestie, które są istotne, a które nie zostały uwzględnione w ustawie z 31 marca. Chodzi w szczególności o :
- zmianę przepisów dot. wieku urządzeń stosowanych w instalacjach które wygrały aukcję -konieczna jest tu synchronizacja tego przepisu z nowymi regulacjami dotyczącymi wydłużenia terminu na rozpoczęcie sprzedaży w systemie aukcyjnym;
- wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przeprowadzenie w roku 2020 aukcji w specjalnym trybie.
Według naszych informacji, propozycje te, wraz z innymi drobnymi poprawkami, mają zostać uwzględnione w kolejnym przygotowywanym już pakiecie rozwiązań prawnych związanych z epidemią – mówi A. Głośniewska. – Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi ministerstwami. Ponieważ mamy świadomość, jak duże znaczenie mają te kwestie dla sprawnego funkcjonowania sektora, bardzo liczymy, że nasze propozycje zostaną uwzględnione w kolejnym pakiecie legislacyjnym.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: URE
Zdjęcie: URE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE