Rozpoczęły się prace nad platformą ekspertów efektywności energetycznej. Ma ona pomóc właścicielom nieruchomości i potencjalnym beneficjentom programu „Czyste Powietrze”  znalezienie i skontaktowanie się z fachowcami. Platforma dostarczy również informacji o możliwościach dofinansowania eko-remontów.

– Stworzymy prototyp internetowego narzędzia, które będzie eksperckim źródłem wiedzy dla osób planujących remont domu pod kątem oszczędności na ogrzewaniu i energii, czyli dla potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze” – zapowiada Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. – Przydatność platformy certyfikowanych ekspertów efektywności energetycznej pilotażowo sprawdzimy w jednym z regionów Polski.

Realizacja nowego projektu – którego celem jest określenie, jak ma wyglądać platforma nie tylko od strony informatycznej, ale przede wszystkim merytorycznej – rozpoczęła się 22 stycznia 2020 r. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Służby ds. Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM), Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju oraz reprezentanci wykonawcy i specjaliści Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest głównym beneficjentem projektu.

Reklama

Platforma składać się będzie z internetowego rejestru certyfikowanych ekspertów efektywności energetycznej wg kategorii np. na podstawie ich wiedzy specjalistycznej czy lokalizacji. Umożliwi to właścicielom nieruchomości i potencjalnym beneficjentom programu „Czyste Powietrze” łatwe znalezienie i skontaktowanie się z jednym z zarejestrowanych fachowców. Platforma dostarczy również informacji o możliwościach dofinansowania eko-remontów.

Zakończenie testowego projektu, nad którym rozpoczęły się prace, zaplanowano na ostatni kwartał 2021 r.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej, z Programu Wspierania Reform Strukturalnych.

Koordynator projektu: Katarzyna Rutkowska-Newman (Katarzyna.Rutkowska@nfosigw.gov.pl).

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE